فیلترهای جستجو

اسکیت سواری

اختراع کفش اسکيت در سال 1763 توسط يک بلژيکي به نام ژوزف مرلين به ثبت رسيد. وی که با سوار شدن بر کفش هاي جديد خود به يک میهماني در لندن رفته بود به ناگاه با آيينه اي بسيار بزرگ و قيمتي برخورد کرد و آن را خرد نمود. به غير از مرلين مخترعين ديگري هم کفش هاي اسکيت با مدل هاي مختلف ساختند که اکثر اين کفش ها داراي چرخ هاي خطي بودند که کفش هاي تیغه دار پاتيناژ را تداعي مي کردند. 56 سال بعد "موسيو پتيبلد" فرانسوي نوع ديگري از کفش هاي اسکيت را به ثبت رساند. وي ادعا مي کرد که کليه حرکات پاتيناژ را با کفش هاي اسکيت نيز مي توان انجام داد، اما در عمل ثابت شد که بسياري از حرکات بر روي کفش هاي پتيبلد يا غير ممکن و يا بسيار مشکل است. همگام با افزايش افراد علاقه مند به اسکيت در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 ورزش هايي که با اسکيت مرتبط بودند گسترش پيدا کرد.
در سال 1985 توليدکنندگان شروع به ساخت نوعي ديگر از کفش هاي اسکيت به نام in line براي علاقه مندان به ورزش و سلامتي کردند. در هنگامي که اين اسکيت در دهه 90 در بازار عمومي توزيع گردید، بازي هاي تفريحي هاکي دچار حرکت و جنبشي دوباره و جديد شد به طوري که در اواسط دهه 90 اين ورزش به يکي از پر طرفدارترين ورزش ها در آمريکا تبديل گشت. ورزش اين لاين اسکيت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار است.
سازمان بين المللي ناظر بر اين ورزش بر آورد نمود، اين ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اينک يکي از ورزش هاي بيست گانه مطرح دنيا به حساب مي آيد. "لوئيس لگرانج" در سال 1849 يک جفت کفش اسکيت اين لاين ساخت تا در اپراي فرانسوي Leprophel نمايش اسکيت را روي يخ شبيه سازي کند. اين اولين باري بود که اين لاين اسکيت به طور موفقيت آميز مورد استفاده قرار گرفت اما به علت اينکه اين وسيله توانايي دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان يک اختراع علمي يا وسيله کاربردي به حساب نيامد تا اينکه در اوايل 1860 در (مينيسوتاي آمريکا) يک گروه از بازيکنان هاکي روي يخ از اين وسيله با کفشي از پوسته سخت و چرخ هاي جديد از املاح آلي اسيد کاربنيک براي تمرين در خارج از پيست استفاده کردند.
تاکنون رشته های زیادی از دل ورزش اسکیت بیرون آمده اند که در سطح جهان شاهد برگزاری رقابت های آنان هستیم. این ورزش به بازی های آسیایی راه یافته و انتظار می رود به المپیک نیز راه یابد.

از رشته های این ورزش می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

- نمایشی (inline figure skating)
- سرعت و استقامت (speed skating)
- هاکی (hockey)
- فری استایل (inline freestyle)
- اگرسیو(aggressive)
- هنری (artistic skating)

1 2 3