فیلترهای جستجو

اسکیت روی یخ

یکی از ورزش های زمستونی که میتونه تجربه ی لذتبخشی برای هر کس باشه، اسکیت روی یخه. اسکیت روی یخ در کشورهایی که سردسیر هستند و زمستون های سرد باعث یخ زدن دریاچه ها و رودخونه های اطرافشون میشه، تقریبا به یه سنت تبدیل شده و همه از بچگی این رشته رو یاد می گیرند.
اسکیت روی یخ با استفاده از کفش هایی انجام میشه که کفشون یه تیغه ی نازک فولادی قرار داره که باعث میشه اصطکاک خیلی کمی بین شخص و سطحی که روش قرار داره وجود داشته باشه. شاید با دیدن این اسکیت ها فکر کنید برقرار کردن تعادل و حتی ایستادن باهاش هم کار سختی باشه. اما اینطور نیست. این اسکیت ها به خوبی وزن بدن رو به زمین انتقال میدن و ایستادن و شروع کردن به اسکیت برای هر کسی کار راحتی محسوب میشه.
اسکیت روی یخ به رشته های تخصصی مختلفی تقسیم میشه که هر کدوم فضای مخصوص خودشون رو دارن و همگی در مسابقات المپیک زمستانی، هر ساله برگزار میشن. هاکی که ورزش سنتی کشورهای سردسیری مثل کانادا هست، با وجود دو دروازه، یک توپ (که بهش "پاک" گفته میشه) بین دو تیم میتونه هیجان زیادی به وجود بیاره. علاوه بر هاکی و ورزش های تیمی، اسکیت سرعت، و اسکیت نمایشی روی یخ هم از رشته های پر طرفداره که حتما همه رو در پخش بازی های المپیک زمستونی از تلویزیون دیدین.
جالبه که بدونید اسکیت روی یخ از لحاظ تکنیکی خیلی به اسکیت معمولی شباهت داره. یعنی هر کسی که اسکیت چرخی رو بتونه به حد معمولی تا حرفه ای انجام بده، خیلی سریع میتونه در ورزش اسکیت روی یخ هم پیشرفت بکنه. شاید سؤال براتون پیش بیاد که کدوم یک سخت تره؟ نظر ما اینه که اسکیت روی یخ به دلیل وجود سطح یخی، اصطکاک کمتری داره و این کار رو برای تازه کارها راحت تر می کنه.
اسکیت روی یخ ورزشی است که به محض اینکه دریاچه ای در اطراف یخ می زنه، میشه به سراغش رفت. اگه شهری که توش زندگی می کنید در یک ناحیه سردسیری از ایران قرار داره و زیاد با صحنه های آب یخ زده روبرو می شید، چطوره یک جفت اسکیت روی یخ تهیه کنید و با امتحان کردن این ورزش هیجان رو به زندگیتون برگردونید؟

1 2