فیلترهای جستجو

پاتیناژ

پاتیناژ نام نوعی ورزش است که با اسکیت روی یخ انجام می شود. پاتیناژ را میتوان به صورت پاتیناژ تک نفره و دونفره و گروهی انجام داد. این ورزش از زیباترین ورزشهاست و شامل کشش و حرکت بدن همراه با حفظ تعادل می باشد. پاتیناژ را میتوان در سالن های سرپوشیده انجام داد و نیز در کشورهایی که زمستان های پر برف دارند از جمله در کانادا و روسیه این ورزش در پیست های باز هم انجام می شود. انجام حرکات آکروباتیک روی یخ در حین پاتیناژ از سخت ترین حرکات ورزشی است که ورزشکار برای انجام آن به تمرین و ممارست زیاد احتیاج دارد.
تعریفی که در لغتنامه ها برای پاتیناژ آمده چنین است: حرکت روی یخ به وسیله اسکیت - تیغه های باریک فولادی که در انواع ابتدایی آن به کفش بسته می شد و بعدها به طور بخشی یک پارچه با کف پوتین های مخصوص ساخته می شد. پاتیناز در ابتدا تنها برای سرگرمی بر روی رودخانه ها، حوضچه های طبیعی و دریاچه های یخ زده انجام می شد و بعدها در میان ورزش ها جای گرفت و مدتهاست که زمین های سرپوشیده چهار فصل برای پرداختن به آن وجود دارد.
زمان و روند شکل گیری دقیق پاتیناژ نامعلوم است، با این حال باستان شناسان عقیده دارند که اسکیت روی یخ گسترش جغرافیایی زیادی داشته است. شواهد باستان شناسی از اسکیت های بدوی ساخته شده از استخوان جانوران در نقاط سردسیری چون روسیه، اسکاندیناوی، بریتانیا، هلند، آلمان و سویس نشان می دهد که انسان ها در زمان های دور نیز از این روش سریع و ساده برای عبور از مناطق بزرگ و یخ زده استفاده می کرده اند. سطح این تیغه ها با ساییدن مداوم استخوان شکار یا احشام، لغزنده شده و با تسمه به پا بسته می شد. پاتیناژ از سال 1860 (150 سال پیش) آغاز گردید. زمانی که اولین مدل اسکیت های جدید در اروپا طراحی و ساخته شد. از آن زمان به بعد این رشته ورزشی به صورت یک رشته افسونگر و جذاب در المپیک های زمستانی ظاهر شد.
ورزشکاران زمانی که در حال پاتیناژ هستند می بایست با حرکات موزون، پرش های زیبا، چرخیدن، پیچهای بسیار زیبا و حرکات پاهای تو در تو و موزون روی یخ نمایش زیبایی از خود ارائه دهند.
رشته انفرادی : ورزشکاران می بایست در هر دو برنامه که ابتدا برنامه کوتاه و سپس برنامه بلند می باشد حرکات آزادی از خود ارائه دهند. یک فیگور اسکیت لایق و ارزنده می بایست 2 یا 3 حرکت سخت و تکنیکی در مرحله پایانی از خود ابداع نموده و با نمایش زیبا بدعت گذارد.
رشته 2 نفره : این رشته نیز دقیقاً همانند رشته انفرادی است با این فرق که یک خانم و یک آقا با هماهنگی بسیار زیاد و ترکیبی از پرش های یک یا دو نفره چرخش های موزون و هماهنگ با هارمونی و حرکتهای زیبا همراه با حرکت های زیبا با حرکت های طولی بر روی یخ و بلند کردن 1 نفر توسط ورزشکار دیگرانجام می گیرد.

1 2