فیلترهای جستجو

اسکی روی چمن

اسکی چمن در سال 1966 در فرانسه به عنوان روشی برای آموزش اسکی آلپاین آغاز شد. شکل اسکی چمن متفاوت با اسکی آلپاین می باشد و از چرخ یا ریل تشکیل شده است و همانند ابزار حرکتی تانک عمل می کند. با اینکه اسکی چمن از ظاهری شبیه به اسکی برف دارد ولی از نظر تکنیک ها و عملکرد متفاوت با اسکی برف می باشد. از نظر بستر و پیست اسکی چمن شرایط این ورزش از محدودیت های بسیاری بر خوردار می باشد. در اسکی برف البته در فصل زمستان در تمامی نقاطی که برف وجود دارد کم و بیش امکان اسکی وجود دارد ولی در اسکی چمن کاملاً شرایط متفاوت بوده و احتیاج به بستر مناسب و واجد چمن مناسب می باشد و همچنین پیست چمن بایستی عاری از هر گونه عوارض و سنگ باشد تا امکان آسیب به ورزشکار به حداقل برسد. تاریخچه ابداع این ورزش به سال 1966 بر می گردد که ریچارد مارتین آلمانی این ورزش را پایه گذاری نمود و ۲ سال بعد او در Vosges فرانسه شکل امروزی اسکی چمن را ابداع کرد و از آن برای آموزش اسکی بازان و آمادگی آنها برای فصل زمستان استفاده کرد و در سال های بعد از آن اسکی چمن در تمامی نقاط جهان گسترش پیدا کرد و فدراسیون های اسکی نیز در کمیته های خود اسکی چمن را نیز دارا می باشند. درحال حاضر ۲ نوع اسکی چمن وجود دارد که یک نوع آن به صورت ریل می باشد که از آن فقط در پیست چمن می توان استفاده کرد که تمامی اسکی های موجود در ایران از این نوع می باشد و نوع دیگر آن به صورت چرخ های سری می باشد که از آن می توان در عوارض متنوع شامل بسترهای سنگی نیز استفاده کرد و از این نوع بیشتر برای پرش و حرکات نمایشی می توان استفاده کرد. همچنین مدل اسنوبرد چمن نیز ابداع شده است که بیشتر شباهت به اسکیت برد دارد و شباهتی به اسنوبرد از نظر تکنیک و نحوه استفاده ندارد.
با این وجود پیشرفت این ورزش از اقبال خوبی برخوردار نشده و تعداد کسانی که به این ورزش می پردازند بسیار اندک می باشد که از دلایل آن می توان به کمبود پیست آن و همچنین تعداد کم ابزار آن و از همه مهمتر ناشناخته بودن این ورزش عنوان کرد. به هر حال این ورزش از جذابیتی خاصی برخوردار است.
فرض کنید که در این ورزش احتیاجی به لباس های حجیم نداشته باشید و با لباس سبک به ورزش اسکی بپردازید. در کنار این ورزش و جذابیت های آن آسیب های این ورزش بسیار جدی می باشد در اسکی برف زمین خوردن دردناک می باشد ولی چون شخص بر روی زمین لیز می خورد از آسیب آن کاسته می شود و همچنین از لباس های حجیم استفاده می شود از شدت ضربه مقدار ی کاسته می شود ولی در اسکی چمن چون زمین خوردن اکثراً با لیز خوردن همراه نیست شدت ضربه بیشتر شده و چون از لباس های سبک استفاده می شود درصد آسیب به پوست افزایش پیدا می کند. به همین دلیل در اسکی چمن علاوه بر کلاه ایمنی از ساعدبند و زانوبند نیز استفاده می کنند.
از عمده مزایای استفاده از اسکی روی چمن، آماده سازی بدن برای فصل جدید اسکی برف می باشد همانطور که می دانید در هر ورزشی عضلات خاصی درگیر می باشند که بدن سازی آن ورزش باید مناسب آن فعالیت در نظر رفته شود و بدلیل اینکه ورزش اسکی فقط در فصول سرما انجام می شود و در فصل گرما بدن ورزشکار به دلیل انجام ندادن این ورزش افت می کند ولی با پرداختن به اسکی چمن دوباره عضلات درگیر شده و از آمادگی آنها کاسته نمی شود. به همین جهت قهرمانان اسکی در فصل گرما با استفاده از اسکی چمن آمادگی بدن را در حد مطلوب قرار می دهند. با این تفاضیل هر ساله مسابقات اسکی چمن در نقاط مناسب برگزار می شود. با این وجود در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت برف مصنوعی قهرمانان اسکی از اسکی چمن خیلی استقبال نمی کنند و به اسکی بر روی برف مصنوعی بیشتر علاقه نشان می دهند تا بر روی چمن.
ایران با سرمایه گذاری های مناسب در این ورزش در سال های اخیر به یکی از قدرت های اسکی در جهان تبدیل شده است با این حال اسکی چمن جای پیشرفت زیادی دارد یکی از موانع این ورزش در ایران کمبود وسایل آن می باشد . در مقایسه با اسکی در زمستان هر وقت اراده کنید امکان خرید وسایل اسکی و یا اجاره آن وجود دارد ولی در مورد ورزش اسکی چمن بدین صورت نمی باشد و وسایل اسکی چمن را در هیچ فروشگاهی قادر به پیدا کردن آن نمی باشد و در خصوص کرایه وسایل شرایط مناسبی وجود ندارد و محدودیت های بسیاری در جلوی این ورزش وجود دارد. همچنین محدودیت هایی در پیست اسکی چمن وجود دارد که از کوچک بودن این پیست و تبلیغات ناکافی در مورد این ورزش می توان اشاره کرد.
1 2 3 4 5 6 7 8
2 - 10