فیلترهای جستجو

دوچرخه سواری در کوهستان

رشته دوچرخه سواری در کوهستان در مقایسه با کوهنوردی از نظر تبلیغات، آموزش، باشگاه ها و اطلاع رسانی بسیار بسیار مظلوم تره و به همین دلیل اگر راهنمایی نداشته باشید توفیق چندانی در این رشته نخواهید داشت. بعد از وارد شدن به این رشته متوجه میشید که کوهنوردی در برابر دوچرخه سواری کوهستان صاحب امپراتوریه! نمونش باشگاه های کوهنوردی، جلسات هفتگی باشگاه ها، سایت ها، وبلاگ ها و تعداد ورزشکاران.

معمولاً ما به دوچرخه هایی که فرمانی صاف، تنه و چرخی کلفت دارند میگیم کوهستان.

دوچرخه کراس کانتری : به این نوع XC هم میگن. همون دوچرخه کوهستان خودمونه. این دوچرخه ها لاستیک و تنه ضخیم تری دارند و فرمانی صاف دارند. این مدل اصطلاحاً Up Hill هم میگن به معنی سربالایی رو. یعنی این دوچرخه برای رفتن سربالایی ها در جاده های خاکی و ناهموار مناسبه. معمولاً در جلو دوچرخه کمک فنر دارند که اصطلاحاً به اون دوشاخ جلو میگن و حتی میتونن نداشته باشن. کمک های جلو در برخی مدل ها میشه قفل کرد تا در موقع سربالایی رفتن انرژی شما موقع رکاب زدن تلف نشه و موقع سرپاینی هم آزاد کرد تا نرم تر فرود بیاید. این دوچرخه ها معمولاً کمک فنر عقب ندارند. به مدلی که کمک فنر عقب نداره، دم خشک (Hard tail) میگن.

دوچرخه دان هیل (Down Hill): به اونها به اختصارDH هم میگن و همونطور که از اسمش پیداست دوچرخه های سرپایین رو هستن. شاید بگید، هر دوچرخه ای سرپاینی میره! اما منظور از سرپاینی، پایین اومدن از جاده های خاکی معمولی نیست بلکه منظور پایین اومدن از شیب های تند و یال ها و تپه هاست. این دوچرخه ها کمک فنرهای بسیار قوی در جلو دارند که معمولاً از چرخ ها تا دسته فرمان دوچرخه اندازش هست و تحمل و قدرت بسیار زیادی دارند تا ضربه ها و حتی پرش های شما رو جذب کنند. همچنین در عقب هم دارای کمک فنرهای بسیار قوی هستند. تنه و چرخ های اونها بیشترین ضخامت رو بین انواع دوچرخه داره و از نظر وزن سنگین ترین دسته دوچرخه ها هستند.

تصور کنید می خواهید از اردوگاه کلک چال با دوچرخه به سمت پایین بیایید. اگر با دوچرخه کراس کانتری رفته باشید باید از مسیر پاکوب فرود بیاید و اگر دوچرخه شما دان هیل باشه میتونید مستقیم بندازید تو شیب دامنه و در عرض چند دقیقه به پارک جمشیدیه برسید. البته تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری دان هیل بسیار مفصل و اجباریه و رشته پر خطریه که نیاز به مهارت و آموزش کافی داره، جسارت که جای خود. در ضمن رکاب زدن و به خصوص سربالا رفتن با این دوچرخه ها به خاطر وزن سنگین و طراحی دوچرخه بسیار سخته! و معمولاً دوچرخه رو با وانت یا تله کابین (تو خارج البته) بالای مسیر میبرن و از اونجا با چرخ فرود میان .

1 2 3 4 5 6