فیلترهای جستجو

اسب دوانی استقامت

مسابقات استقامت، که هدف از آنها طی کردن مسافتی طولانی (بین ۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر) در یک (و گاهی دو) روز است. اسب های عرب از بهترین نژادها برای این نوع مسابقات هستند، زیرا جثه ای کوچک و مقاوم در برابر گرما و تمرینات سخت دارند. اسب های انگلیسی نیز به دلیل سرعتشان در این زمینه مورد توجه بسیاری قرار می گیرند.
سواری استقامت از رشته های رسمی فدراسیون سوارکاری جهانی است. این رشته در ایران سابقه زیادی دارد ولیکن هرگز به آن به صورت منسجم توجه نشده بوده است. از سال ها پیش مسابقات به صورت متفرق و عمدتاً تحت نظر مسئولین اسب اصیل ایرانی انجام گردیده است ولیکن از اواخر دهه هفتاد هجری شمسی و متعاقب انتشار ترجمه قوانین بین المللی این رشته و اخذ مدرک بین المللی داوری توسط علاقه مندان ایرانی، مسابقات شکل منسجم تری گرفت و آگاهی سوارکاران و علاقه مندان افزایش یافت و دوره های متعدد آموزشی برای تربیت کادر فنی مسابقات برگزار گردید.
هم اکنون نیز فدراسیون سوارکاری با تلاش بی شائبه و همکاری کادر فنی بین المللی موفق به تدوین و تصویب و انتشار مقررات و قوانین ملی این رشته گردیده که گام بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت این ورزش خواهد بود.
موارد ذیل به طور خلاصه در مورد سواری استقامت قابل ذکر است:
- برگزاری مسابقات سوارکاری استقامت به شیوه ی کنونی از سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد. قبل از آن شیوه متفاوتی انجام می شد.
- ورود کشورهای عربی منطقه خلیج فارس به خصوص کشور امارات متحده عربی به جرگه برگزارکنندگان و علاقمندان این رشته، باعث پیشرفت و توسعه ناگهانی و سریع این رشته در جهان شد به طوری که هم اکنون رشته سواری استقامت از نظر تعداد مسابقات برگزار شده، جایگاه دوم (بعد از پرش با اسب) را در فدراسیون جهانی سوارکاری دارد.
- کشورهای آمریکا و استرالیا از جمله کشورهایی بوده اند که علاقه زیادی به این رشته نشان داده اند.
- تقریباً تمامی کشورهای اروپایی به این رشته پرداخته اند که از بین آنان کشور فرانسه موفق به کسب عناوین متعدد قهرمانی در سطح اروپا و جهان شده است و این رشته در آن کشور به صورت حرفه ای دنبال می شود. کشورهای اسپانیا و آلمان و ایتالیا نیز وضعیت مناسبی دارند.
- تقریباً تمامی کشورهایی که به این رشته پرداخته اند دارای قوانین ملی برای برگزاری این رشته هستند که حتی بعضاً با قوانین جهانی آن منافات دارد ولی برای مسابقات ملی (و نه بین المللی) استفاده می شود. در این قوانین برای شروع کنندگان اعم از اسب و سوارکار مسافت های کوتاه و مقررات دقیق پیش بینی شده تا از آسیب رسیدن به آنان ، به خصوص اسبها، جلوگیری شود.
- کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سرمایه گذاری عظیمی در این رشته انجام داده اند و با استفاده از خرید اسب های گرانقیمت و به کارگیری کارشناسان مجرب جهانی توانسته اند خود را تبدیل به قطب سواری استقامت در جهان نمایند. مقام های متعدد بین المللی تیمی و انفرادی به خصوص برای کشور امارات متحده عربی شاهد این سخن است.
- کشور ما ایران از نظر پتانسیل های لازم برای این رشته بسیار غنی است: سوارکاران جسور و مقاوم، انواع ارتفاع و شرایط آب و هوائی در سطح کشور، امکان برگزاری مسابقه در تمام فصول در ایران، اسب های مناسب بومی که از هزینه های اضافی جلوگیری خواهد کرد و ....
- با انتشار قوانین ملی این رشته انتظار می رود یکسان سازی برگزاری مسابقات و شفاف شدن مقررات و موارد مربوط به مسابقه، برگزاری، نحوه ارتقا کادر فنی، نحوه و شرایط معرفی سوارکاران به مسابقات خارج از کشور، نحوه انتخاب تیم ملی و ...، باعث رشد تصاعدی این رشته در کشور از نظر کیفی و کمی گردد.
1 2