فیلترهای جستجو

اسب دوانی

اسب دوانی، رشته ای پر سابقه در سوارکاری است که در طی قرون متمادی اجرا می شده است، ارابه رانی، یک مثال از مسابقات سرعت در زمان روم باستان است. در اساطیر تمدن های مختلف نیز، به مسابقه با اسب بسیار اشاره شده است و راندن ارابه و داشتن اسب هایی جادویی، از ویژگی های قهرمانان اسطوره به شمار می رود و خود دلیل موجهی برای اهمیت اسب و سوارکاری در تمدن های باستانی به شمار می رود.
مهمترین شکل اسب دوانی، چابک سواری با اسبهای اصیل یا thoroughbred racing نام دارد و در بسیاری از کشورهای جهان علاقه مندانی دارد (لازم به توضیح است که نژاد تروبرد، در اصل نژادی ترکیبی است که از ترکیب اسب هایی با ویژگی های مشخص چون اندام قوی، سرعت، زیبایی، مقاومت و... به دست آمده اند و متخصصان پرورش آنها، با پرداخت مبالغ گزاف، مادیان یا اسب نر خاصی را برای گرفتن نطفه اجاره می کنند تا کره هایی با مشخصات اصلاح شده به دست بیاورند).
ارابه رانی تک اسبه نیز در ایالات متحده، کانادا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا و اسکاندیناوی تا حدی مورد توجه است. مسابقه اسب دوانی برای اسب های کوچک و قوی که کوارتر هورس quarter horse نامیده می شوند نیز در ایالات متحده طرفداران بسیاری دارد. امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، پرورش، اصلاح نژاد و تربیت اسب و همچنین برگزاری و شرکت در مسابقات اسب دوانی یک فعالیت اقتصادی قابل توجه به شمار می آید و جالب است بدانید که صنعت قمار یکی از حامیان بزرگ آن است، زیرا شرط بندی بر روی اسب، یکی از رایج ترین و به نوعی قابل دسترس ترین انواع قمار به شمار می رود و برای گردانندگان این صنعت بسیار سودآور بوده است.

1 2