فیلترهای جستجو

غار نوردی

غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست.

غارنوردان آماتور کسانی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می کنند. امروزه تعداد این غارنوردان ازغارنوردان حرفه ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد کشف می شود. به طور کلی غارنوردی آماتور بیشتر در میان کوهنوردان رایج است. بسیاری از غارنوردان آماتور به خاطر علاقه خاصی که در طی سالها غارنوردی به این فن پیدا می کنند، تبدیل به غارنوردان حرفه ای می شوند و در بعضی از رشته های آن تجربه های زیادی کسب می کنند. از نگاه غارنوردان آماتور غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست. چالش های مربوطه به نوع و گونه غاری که نوردیده می شود بستگی دارد. ولی معمولاً بهره گیری از میخ و طناب و گذر از تنگ راه ها، دهلیزها و چالاب ها را شامل می شود.
در ایران غارنوردی را یکی از گرایش های کوهنوردی می دانند ولی در برخی کشورها رشته ای جداگانه شمرده می شود. دیگر گرایش های کوهنوردی در ایران از این قرارند: کوهپیمایی (Hiking)، سنگ نوردی (Rock Climbing)، یخ نوردی (Ice Climbing) و صعودهای ورزشی (Sport Climbing).
مهمترین، پرهیجانترین و سخت نوردترین غار ایران غار پراو در استان کرمانشاه است. استان کرمانشاه به علت دارا بودن محیطی مناسب و در برگرفتن شمار بسیار زیادی غار از جمله ژرف ترین و طولانی ترین غارهای ایران و داشتن علاقه مندان بسیار از پیشروترین استانهای غارنوردی ایران به شمار می آید. بسیار بر این باورند تنی چند از غارشناسان کرمانشاه غاری ژرف تر از پراو را کشف نموده اند اما برای بکر ماندن آن از آشکار نمودن جایگاه آن خودداری می کنند!! از دیکر غارهای ایران که همواره مورد بازدید غارنوردان باشگاههای غارنوردی ایران قرار می گیرند می توان از غارهای یخ مراد – بورنیک – رود افشان و کهک، قاطرچی و کتله خور نام برد.

از تجهیزات لازم برای غارنوردی می توان موارد زیر را نام برد:

طناب، کارابین (ابزار)، شفت، میخ، کوله پشتی، کیسه خواب، رول، یومار، کلاه ایمنی، چراغ های پیشانی با لامپ ال.ای.دی، لباس ضدآب، هشت فرود - لوازم زخم بندی، پانسمان، انواع قرص و کپسول و آمپول جهت موارد گوناگون.
غارنوردان حرفه ای کسانی هستند که برای اهداف خاصی به جز جنبه ورزشی آن پا به اعماق غارها می گذارند. این اهداف که جنبه علمی دارند به رشته های زیر تقسیم می شود:
زمین شناسی، دیرین شناسی، باستان شناسی، انسان شناسی، آب شناسی و زیست شناسی.
تعریف غار: به طور کلی غار فضای خالی زیرزمینی است با حداقل یک دهانه به خارج از پوسته زمین که هیچ گونه ابعاد خاص و مشخصی ندارد و گاهی در داخل زمین قرار دارد و یا گاهی در دل صخره ها، غارها از نظر تقسیم بندی به دو دسته تقسیم می شوند:
الف- غارهای طبیعی
ب- غارهای مصنوعی (دست کن)

غارهای طبیعی:

1- غارهای به وجود آمده بر اثر نفوذ آب های اسیدی در لایه های آهکی (که 98% غارهای موجود از این روش بوجود می آیند)
2- غارهای به وجود آمده بر اثر فرسایش امواج
3- غارهای بوجود آمده بر اثر زلزله و چین خوردگی های لایه زمین
4- غارهای آتشفشانی
5- غارهای بادی
6- غارهای یخی

غارهای مصنوعی:

غارهایی که توسط انسان به صورت حفره هایی در دل صخره ها به وجود آمده اند.

مکان های تشکیل دهنده ی یک غارعبارتند از :

1- دهلیز: دهلیز راهرویی است که باید از آن خمیده یا خزیده عبور کرد.
2- دالان: دالان راهرویی است که پهنای آن به اندازه دست های باز شده یک انسان و بلندی آن در حدی است که می توان به طور ایستاده از آن عبور کرد.
3- تالار: تالار به فضاهای وسیع با سقف های بسیار بلند گفته می شود.
4- دخمه: دخمه فضایی نسبتاً کوچکی است با ابعاد حداقل دو متر، دخمه فقط یک راه ورودی دارد و از همان راه باید از آن خارج شد.
5- چاه: چاه مجرایی است که به صورت عمودی گسترش پیدا می کند و عمق آنها معمولاً بیش از سه متر می باشد. راس آن به خارج سطح راه باز کن و یا به یک راهرو یا تالار اما چاه ها همیشه دارای مجراهای خروجی رخنه پذیر نیستند چاه ها استوانه ای و یا مخروطی هستند.
6- رودخانه: از به هم پیوستن آبهای فرو رو در اعماق شیارهای غار به وجود می آید که رو به پایین در جریانند.
7- سیفون: فضایی در غار است که سقف آن خیلی کوتاه بوده و غالباً آب تا زیر سقف راهرو وجود دارد و شبیه شتر گلو می باشد.
8- مخزن: ایستگاه نهایی آب در پایین دست جایی که سقف و آب به هم می رسند و غالباً با تجهیزات غواصی امکان عبور فراهم می شود.
9- تنگه: راهروهایی که توسط فرسایش آب به وجود آمده و طول آنها بیشتر از عرض شان می باشد.

1 2 3