فیلترهای جستجو

فریزبی

ورزش فریزبی به عنوان ورزشی جذاب و مفرح در سراسر جهان علاقه مندان زیادی را به خود جذب نموده و روز به روز بر شیفتگان آن اضافه می گردد از خصوصیات بارز این رشته ورزشی می توان به این نكته اشاره داشت كه در بعد پرورشی، همگانی، قهرمانی و حرفه ای دارای قابلیتی است كه در همه سنین از نوجوانی تا كهنسالی می توان به آن پرداخت.
فریزبی یک وسیله تفریحی ورزشی از جنس پلاستیک به شکل صفحه ای دایره ای با لبه ی خارجی خمیده (با فرم ایرودینامیکی) و اندازه این لبه خمیده حدود یک تا دو سانتی متر است که در اطراف صفحه واقع شده است. قطرصفحه، ارتفاع لبه و وزن فریزبی با توجه به سبک بازی متفاوت است. این ورزش در اصل از ایالات متحده آمریکا سرچشمه گرفت است. امتیازگیری در این بازی با پاس دادن به هم گروه خود که در سوی مخالف زمین قرار گرفته است، صورت می گیرد.
شاگردهای جوئل سیلور و جَرِد کس، با کمک جانی هاینز و هِلرینگ بازی التیمیت فریزبی را سال 1346 در دبیرستان کلمبیا نیوجرسی اختراع کردند. بازی اول در سال 1347 بین شورای دانش آموزان و کارکنان روزنامه دانش آموزان دبیرستان کلمبیا صورت گرفت. ورزش فریزبی دارای دو رکن اصلی می باشد اول پرتاب و دوم مهار فریزبی که در اکثر بازی ها این دو بخش اجرا می گردد. تنوع در بازی ها و علاقمندی بازیکنان باعث ایجاد سبک هایی در بازی فریزبی شده است که در تقسیم بندی فدراسیون جهانی این سبک ها چنین نامگذاری شده اند:

1- Ultimate
2- Double Disc Court
3- GUTS
4- DISCATHON
5- FIELD EVENTS
6- FREESTYLE
7- DISC GOLF

فریزبی در اجلاس 11 مرداد 1394 کوالالامپور از سوی کمیته ی بین المللی المپیک به رسمیت شناخته شد.