فیلترهای جستجو

یخ نوردی

یخ نوردی شکل دیگری از سنگ نوردی است که در آن باید از یخ بالا رفت. این شاخه خود به دو دسته: صعود آب های جاری یخ زده مثل آبشارها و سطوح برفی فشرده و شیب دار.تقسیم می شود.
نخستین وسیله یخ نوردی کفش مخصوص می باشد. کفش میخ دار یا یخ شکن همانگونه که Josephus شرح داده است کفش های سربازان رومی Calligea نام داشتن که صندل های محکم با میخ های پهن نزدیک به 80 تا 90 میخ آهنی در هر8mm کفی چرمی کفش می باشد. این کفش میخ دار به قدرت کشش کمک شایانی می کند. یخ شکن های جدید با میخ های جلویی برجسته توسط Anderl Heckmaier و Wiggerl Vorg رایج شد. این دو نفر نخستین افرادی هستند که توانستند بر فراز Eiger North Face صعود کرده و یخ شکن های جدید را به پا کردند. تبر کوه نوردی در اولین صعود Mont Blanc توسط Pascard و Balmat در 8 آگوست 1786 به کار گرفته شد. آنان یک توسعه ی تکنولوژی بزرگ ارائه کردند که تقریباً 200 سال پیش توسط Josias Simmler "عصای کوه یخ" نامیده شده بود. تکنولوژی جدید شامل تغییر شکل میله ی بلند تبر کوه نوردی به میله ای کوتاه و منحنی شکل می باشد که شبیه یک اسلحه هجومی است.
بحث های زیادی در این باب وجود دارد که آیا تبر کوه نوردی با افسار یا بدون آن استفاده شود. این افسار با بسته شدن به دست باعث کاهش استرس شده و همچنین می تواند احتمال آسیب فرد را هنگام سقوط بیشتر کند.
همزمان با توسعه تکنولوژی یخ شکن ها و تبرهای کوه نوردی، Erich Friedli سوئیسی اولین پیچ یخ ها را توسعه داد. این پیچ یخ ها نقش اساسی در افزایش ایمن سازی داشت.
رقابت های یخ نوردی جاذبه ای جهانی داشته و هر چند نخستین رقابت یخ نوردی در 30 ماه ژوئن 1912 در کوه یخی BRENVA ایتالیا انجام گرفت و نخستین رقابت های جام جهانی در سال 1992 و نخستین مسابقات قهرمانی جهانی در سال 2002 را به دنبال داشته است.
تبرها و یخ شکن ها در دو سایز و شکل طبق استانداردهای UIAA تنظیم شده است. بر خلاف صعود از روی یخ های طبیعی، مسابقات یخ نوردی بر روی دیوارهای مصنوعی مستلزم شیوه ی متفاوت می باشد. زیرا این دیوارها حفره های از پیش تعیین شده و شیب های زاویه دار ساختگی و قندیل را شامل می شود. رسانه ها با پخش عکس های دیدنی از رقابت های یخ نوردی بر روی ساختارهای مصنوعی و عجیب و غریب یخ، توجه عموم را برای شرکت در این ورزش جلب کرده اند و امروزه هر یک از مدارس کوه نوردی اروپایی رشته های یخ نوردی را ارائه کرده اند. متأسفانه این تصاویر از مسابقات حرفه ای یخ نوردی این باور را بوجود آوردند که ورزش یخ نوردی مخاطره آمیز و از احتمال خطر بالایی برخوردار است. به این دلیل بسیاری از شرکت های بیمه در اروپا یخ نوردی را از پوشش بیمه ای خود حذف نموده اند.

1 2