فیلترهای جستجو

اسکی روی آب

اسکی روی آب نوعی ورزش آبی است. ورزشکار در حالی که اسکی مخصوص به پا دارد به وسیله وسائل آبی موتوری با سرعتی در حدود چهل تا شصت کیلومتر بر ساعت روی آب کشیده میشود. میدان اجرای مسابقه دارای دویست متر طول و بیست متر عرض است که به وسیله گوی های شناور به قطربیست و پنج سانتی متر مشخص گردیده است.
ورزش اسکی روی آب (Water Ski) در سال 1922 در Lake City ،Minnesota ایالات متحده آمریکا توسط رالف ساموالسون که در آن زمان 19 سال داشت، اختراع شد. رالف ساموالسون اولین بار این ورزش را در منطقه Lake Pepin رودخانه می سی سی پی امتحان کرد. ایده اولیه این ورزش از همان اسکی معمولی (روی برف) گرفته شده بود. ساموالسون معتقد بود که اگر می شود روی برف اسکی کرد، پس می شود، برروی آب هم همین کار را انجام داد! چوبی هم که اولین بار برای انجام این ورزش استفاده شد، همان چوب اسکی معمولی بود. البته نوع اولیه چوب اسکی که برای روی آب ساخته شد از چوب بود اما امروزه جنسی که برای این نوع چوب ها استفاده می شود، از مواد فایبرگلاس هستند. چوب های اسکی روی آب معمولاً پهن تر از چوب های اسکی روی برف هستند و دارای بست و گیره کوچکتر برای پا نسبت به چوب نوع برفی می باشند. کسی که اسکی می کند خود را با دسته ای که توسط یک طناب به قایق وصل است، هدایت می کند. معمولاً جلیقه ای نیز وجود دارد که جلیقه نجات است تا از غرق شدن اسکی سوار جلوگیری کند. در پرش از روس تخته پرش، اشخاص حرفه ای معمولاً از این کت استفاده نمی کنند. اما اسکی سواران آماتور می بایست این کت را بپوشند. برخی از اشخاص اسکی سوار نیز بدون چوب اسکی، این ورزش را انجام می دهند. در واقع با پاهای برهنه که به این نوع اسکی، اسکی با پای برهنه (Barefoot Skiing) گفته می شود.
این ورزش جذاب در انواع رقابت های مختلف پیگیری می شود. یکی از انواع این رقابت ها، رقابت تک نفره است. در این شکل هر شخص به صورت فردی در مسابقه شرکت می کند. نوع گروهی این ورزش نیز وجود دارد. در این نوع چند نفر به یک قایق متصل می شوند و در شکل یک تیم این ورزش را انجام می دهند. معمولاً در رقابت اسکی روی آب مسیری با مسافتی مشخص تعیین می گردد. در این مسیر موانع و پیچ راه هایی گذاشته می شود که اسکی باز می بایست با مهارت های خود و استفاده از حداقل زمان این مسیر را طی کند. همچنین حرکات آکروباتیک و نمایشی نیز در این رقابت ها از امتیاز برخوردار است. موانعی نظیر تخته پرش این امکان را به اسکی باز می دهد تا با پرش و چرخش در هوا حرکات آکروباتیک و مهارتی خود را به نمایش بگذارد. رقابت اسکی روی آب تیمی سرعت نیز در این رقابت ها مهم است، هر چه قایق سریع تر حرکت کند و اسکی سوار خود را خوب کنترل کند، امتیاز بالا می رود. سریع ترین اسکی بازی که تا به حال توانسته حرکت کند، دارای سرعتی معادل 160 کیلوتر بر ساعت بوده، اما در رقابت ها ی رسمی اسکی بازان حق ندارند تا بیش از 58 کیلومتر بر ساعت (برای مردان) 52 کیلومتر (برای زنان) و کمتر از 42 کیلومتر حرکت کنند.
امروزه این ورزش به عنوان یکی از ورزش های تفریحی پرطرفدار در سراسر جهان به شمار می رود. در ایران اسکی روی آب در شمال کشور و همچنین جنوب کشور انجام پذیر است. در سد کرج نیزاین ورزش به علاقه مندان این رشته ارائه می شود.

1 2 3