فیلترهای جستجو

شنا

شنا یکی از ورزش های آبی است که ورزشکاران با شنا کردن در آب به رقابت می پردازند. شواهد باستان شناسی نشان می دهد قدمت شنا به 2500 سال قبل از میلاد مسیح و در تمدن مصر برمی گردد. فدراسیون بین المللی شنا در سال 1908 بنیان گذاشته شد. در تمامی رشته های شنا شامل شنای قورباغه، شنای پروانه، کرال پشت، کرال سینه، شنای سگی، شنای سوزنی، شنای زیرآبی و شنای پهلو سرعت ملاک انتخاب ورزشکار قهرمان است. فقط 4 مورد اول در مسابقات مرسوم می باشد. شنا از سال 1896 وارد بازی های المیپک شد. علی رغم سبکی بدن در آب، شنا ورزشی سنگین به شمار می رود و تمام عضلات اصلی بدن را به حرکت وامی دارد. شنای کرال سینه، غورباقه و کرال پشت تقریبا از تمام عضلات اصلی بدن - شکم، عضلات دوسر و سه سر، سرین، عضلات پشت ران و چهارسر - استفاده می کنند.
شنا علاوه بر استفاده از گروه های متعدد ماهیچه ها، موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی مفاصل به خصوص در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا می شود. شنا در دسته ورزش های ایروبیک - هوازی - قرار دارد، زیرا چند دور شنا بیش از سه دقیقه زمان می برد و مقدار مصرف اکسیژن عضلات بسیار زیاد است. از مزایای دیگر شنا می توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبی می شود. این ورزش توان قلب را بالا برده و میزان خون پمپ شده به بدن را افزایش می دهد و همچنین با افزایش جریان خون در ریه، موجب سوخت کالری بیشتر می شود.

شنا و ورزش های آبی دارای مزایای جسمی، اجتماعی و روحی متعددی هستند که تعدادی از آنها بدین قرارند:

- بهبود یافتن قدرت و انعطاف پذیری بدن
- استقامت و تعادل عضلانی بهتر (به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در رشته های دیگر، به تمرینات آبی هم می پردازند)
- قلب قدرتمند
- تناسب اندام
- بهبود جریان خون
- توان بخشی درمانی برای عضلات مستهلک و آسیب دیده و بهبود از تصادفات و آسیب های بدنی
- کنترل وزن
- از بین رفتن اضطراب و تنش های روحی
- افزایش انرژی

این تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طی شنا کردن متحمل فشار زیادی نمی شود، پس نمی توان آن را ورزش خوبی دانست، در صورتی که هر چند بدن در آب سبک می شود، اما برای هر حرکت باید بر مقاومت آب غلبه کرده، انرژی زیادی مصرف کند، به این ترتیب حتی راه رفتن در آب از پیاده روی در خشکی کالری بیشتری می سوزاند.

انواع ورزش های قابل اجرا در آب از این قرارند:

1. راه رفتن و دویدن آهسته در آب: این دو ورزش در آب دارای همان مزایای راه رفتن و دویدن در خشکی هستند، اما آسیب های کمتری دربردارند. راه رفتن در آب می تواند در حالی که آب تا کمر یا سینه رسیده باشد، انجام شود. مقاومت آب تأثیر این دو ورزش را بالا می برد.
2. ایروبیک در آب: همانطور که گفتیم، ایروبیک در آب شامل حرکاتی برای تقویت قلب و عروق است، حرکات ایروبیک ریتمیک و منظم هستند و می توان حرکات رابه مدت 20 دقیقه در آب اجرا نمود. مقاومت آب، تأثیر مثبت این حرکات را افزایش می دهد.
3. یوگا و حرکات نرمشی در آب: آب خود به عنوان ماده ای آرامش بخش شناخته شده است و حرکات آرام، آهسته و روان بخشی از یوگا در آب وجود دارد.
4. حرکات کششی و انعطاف پذیری: بهترین محیط برای تمرین و افزایش انعطاف پذیری بدن، آب است که شامل حرکات کششی و حرکاتی برای تمام اعضای بدن است.
5. ورزش هایی برای تقویت و تناسب اندام: شامل حرکاتی برای بالا تنه و پایین تنه است که هرچند مقاومت آب می تواند تأثیر آنها را بسیار افزایش دهد اما گاهی با وسائل مخصوص اجرا می شود تا این مقاومت هرچه بیشتر شود. نتیجه این حرکات عضلاتی کشیده، محکم و زیباست.
6. دویدن آهسته و سریع در آب عمیق: در این ورزش، پا به کف استخر نمی رسد و حرکات دویدن در استخر عمیق اجرا می شود. به همین منظور از کمربندها، کفش ها و ابزارهای مختلفی برای شناور ماندن استفاده می شود.
7. ورزش هایی در لبه استخر: دیوار استخر بهترین وسیله برای نگهداشتن بدن در حال انجام حرکات است و خود به عنوان یک وسیله برای انجام حرکات به کار می رود.
8. کشش: حرکات کششی آهسته در میان حرکات ورزشی پر تحرک انجام می گیرد و موجب استراحت و بازگشت عضلات به حالت عادی شده، از دردناک شدن و کوفتگی بدن جلوگیری می کند.
9. شنا: شنا معمول ترین ورزش در آب است که به شیوه های مختلف کرال سینه و پشت، غورباقه و پروانه اجرا می شود. شما می توانید شنا را با آموختن یکی از انواع آن آغاز کرده و پس از مهارت یافتن در آن به انواع دیگر شنا بپردازید.

1 2 3 4 5 6 7 8
2 - 9