فیلترهای جستجو

واتر پولو

واترپلو (Water polo) یک ورزش گروهی است که با استفاده از توپ در آب انجام می شود. که در آن دو تیم با 6 بازیکن و یک دروازه بان در هر تیم به همراه 6 بازیکن ذخیره در این ورزش شرکت می کنند و در محوطه ای درون استخر به ابعاد 20 در 30 متر بازی می کنند. بازیکنان باید با شنا کردن حرکت کنند. این بازی در 4 زمان 8 دقیقه ای برگزار می شود. برنده تیمی است که در این 4 زمان توپ های بیشتری را وارد دروازه حریف کند. شاید عجیب به نظر برسد اما واترپلو یکی از 10 ورزش دشوار در جهان است.
واترپلو در دهه 1870 در بریتانیا اختراع شد و نخستین قواعد آن در اسکاتلند و انگلیس ایجاد شد، اولین بازی بین المللی واترپلو بین تیم های ملی این دو کشور در سال 1890 در لندن برگزار و با پیروزی تیم مهمان یعنی اسکاتلند، به پایان رسید. ترجمه تحت الفظی واترپلو به معنای «چوگان آبی» است. این رشته نخستین ورزش گروهی بود که در سال 1900 وارد المپیک شد که با قهرمانی بریتانیا همراه بود. حاکمیت بریتانیایی ها بر رشته واترپلو بعدها از میان رفت و کشورهایی چون مجارستان، ایتالیا، هلند و کشورهای اروپای شرقی به قدرت های اول این رشته بدل شدند. ورود واترپلوی زنان به بازیهای المپیک در المپیک 2000 سیدنی صورت گرفت. اداره این ورزش در سطح بین المللی بر عهده فدراسیون بین المللی شنا با نام اختصاری «فینا» است.
طول استخر واترپلو در مسابقات بین المللی 30 متر و عرض آن 20 متر است عمق استخر معمولاً 180 سانتیمتر است. دروازه ها 3 متر عرض دارند و 90 سانتیمتر از سطح آب ارتفاع دارند. وزن توپ هم 400 تا 450 گرم است. در مسابقات زنان از استخر کوچکتری به طول 25 و عرض 17 متر استفاده می شود.

رشته واترپلو در ايران
از سال 1318 كميته اي تحت عنوان كميته شنا تشكيل شد كه رياست آن را فتح الله اميرعلائي برعهده داشت و این کمیته تشكيلات ورزش شناي كشور را سرپرستي می كرد. اين كميته تا سال 1325 پابرجا ماند و سپس فدراسيون شناي كشور تأسيس گردید كه از همان ابتدا داراي 3 كميته تفكيك شده شنا، شيرجه و واترپلو بود.
درسال 1349 تيم واترپلوي ايران براي نخستين بار در بازي هاي آسيايي بانكوك شركت كرد و مقام چهارم را به دست آورد.