فیلترهای جستجو

بادی پامپ

این ورزش سريع ترين راه براي شكل دادن به بدن است؛ ورزش قدرتي براي كساني كه نيازمند تغييري محسوس در سريع ترين زمان در بدن خود هستند. همه بدن هاي خوش فرم خدادادی و ذاتي نيستند، بلكه ساخته مي شوند. كلاس بادي پامپ 60 دقيقه است و شامل 8 قسمت جداگانه با موزيك خاص براي هر گروه عضله اي و همچنين شامل 2 قسمت گرم كردن در اول كلاس و سرد كردن در آخر كلاس است. لوازم اين كلاس شامل هالترهاي بدون وزنه، ديسك هايي با وزنه هاي مختلف و استپ است. در اين كلاس شما می توانید چربي بسوزانيد، قدرت بدني خود را افزايش دهيد و بدن خوش فرم و عضلاني به دست آوريد. در اين رشته حركات بدنسازي مثل پرس ها و اسكوات و ليفت استفاده زيادي مي شود. اين رشته براي افرادي كه زانودرد شديد يا كمردرد شديد دارند، توصيه نمي شود.بادی پامپ یک نـوع ورزش قدرتی هوازی است با استفاده از وزنـه و هالـتر و انـجام تمـرینات قدرتی- استقامتی، باعث قوی شدن کل بدن می شـود. در یـک جلسه 45 الی 60 دقـیقه ای تـمام گروه های اصلی عضلانی را به وسیله استفاده از بهترین تمرینات با وزنه به چالش می کشد، تمریناتی مانند: اسکوات (Squats) پرس ها (Presses) لیفت ها (Lifts) کرل ها (Curls).
بادی پامپ شکلی جدید و پرهیجان برای وارد کردن ورزش و تناسب اندام به زندگی آدم هاست و کلاس های ورزشی این رشته این روزها در اکثر باشگاه ها برپا می شود بادی پامپ بااینکه ابتدا توسط لزمیلز (Les Mills) در نیوزلند آغاز شد اما الان در سراسر دنیا کلاسی پرطرفدار برای همه سطوح ورزشی به شمار می رود. این کلاس ها که توسط مربیانی حرفه ای برگزار می شود، با کمک به سوزاندن حجم بالای کالری که در یک جلسه می کند، قبل و بعد از جلسه تمرین لبخند را به روی لبانتان می نشاند. با انجام تمرینات بادی پامپ، نه تنها از ورزشتان لذت خواهید برد، بلکه به هر هدفی که در ذهن دارید هم خواهید رسید. با بالا رفتن حجم عضلانی بدنتان و از بین رفتن تدریجی چربی ها، خیلی زود شاهد شکل گرفتن و تفکیک عضلاتتان خواهید بود. در یک جلسه تمرین بادی پامپ که عموماً 45 تا 60 دقیقه می باشد وقت کافی برای سوزاندن مقدار زیادی کالری خواهید داشت و همه ما می دانیم که هر چه کالری بیشتری بسوزانید، کاهش وزن بیشتری خواهید داشت در طول یک جلسه 60 دقیقه ای بادی پامپ، برحسب شدت و سطح کلاس، میزان کالری که می سوزانید در حدود 600 کالری خواهد بود . بادی پامپ ورزشی هوازی - قدرتی است که از هالتر برای انجام تمرینات قدرتی و استقامتی استفاده می کند، این کلاس ها از موزیک های ویژه و بسیار پرهیجان و انگیزش دهنده استفاده می کند که قدرت و کارایی شما را چند برابر می کند کلاس های بادی پامپ که معمولاً 60-45 دقیقه طول می کشند، بادی پامپ تمریناتی بسیار مفرح و البته سخت هستند که ضربان قلب شما را بالا برده، روی کلیه قسمت های بدنتان کار می کنند و کالری بسیار بالایی برایتان می سوزاند. مربی بادی پامپ ابتدا با وزنه های سبک بدن شما را گرم می کند تا شما را برای تمرینات سخت تر آماده کند. سپس با استفاده از هالتر تمرینات قدرتی و هوازی را روی عضلاتتان انجام خواهید داد روی هریک از گروه های عضلانی اصلی بدن ازجمله سینه، پشت و زیربغل، شانه ها و شکم کار می شود این مسئله که در یک جلسه تمرین روی کل بدن کار می شود تضمین می کند که بالاترین میزان کالری را بسوزانید. ریتم موزیک ها با رسیدن به زمان سرد کردن تدریجاً کندتر می شود و برای جلوگیری از گرفتگی و آسیب دیدگی عضلانی، در آخر کلاس حرکات کششی انجام می شود. تمرینات استقامتی با وزنه راهی عالی برای کالری سوزی و روشی فوق العاده برای عضله سازی است با بالا رفتن متابولیسم، عضلات با این تمرینات ترمیم می یابند مدت زمان طولانی بعد از اتمام تمرین هم سرعت کالری سوزی همچنان بالا خواهد: ورزش بادی پامپ یک شاخه از ورزش های هوازی است که در سال 1991 توسط فیلیپ Mills ابداع گردید. این ورزش با اینکه سابقه زیادی ندارد ولی به سرعت محبوبیت زیادی در بین افراد مخصوصا بانوان پیدا کرد به طوری که امروزه در بیش از 80 کشور دنیا د بالغ بر ده ها هزار سالن ورزشی تعلیم داده می شود. در ایران نیز علاقه مندان زیادی دارد و لذا در این مطلب هدف ما آشنایی بیشتر شما با اصول این ورزش و کارایی آن می باشد.

اصول کلی:

همانطور که در بالا اشاره شد این ورزش شاخه ای از ورزش های ایروبیک است اما فرق آن با ورزش های صرفاً ایروبیک این است که تمرینات با وزنه نیز در آن گنجانده شده است. معمولاً هر سانس کلاس بادی پامپ حدود 60 دقیقه طول می کشد در طول این مدت روی 8 گروه جداگانه عضلات که به هرکدام یک Track گفته می شود، کار می شود. البته یک Track جهت گرم کردن در اول برنامه (Warm up) و یک Track جهت سرد کردن بدن در آخر برنامه (Cool down) را نیز شامل می شود. البته انواع دیگری نیز دارد مثلاً در نوعی از آن که 45 دقیقه طول می کشد Track جلو بازو و پشت بازو را حذف می کنند. این موضوع که چه نوعی از آن به درد وضعیت بدنی شما می خورد بر اساس نظر مربی تان تصمیم گیری می شود. در کلاس های بادی پامپ مثل اکثر کلاس های ایروبیک از موسیقی استفاده می شود و لذا انجام این ورزش باعث کمک زیادی به بهبود شرایط روحی و کمک به رفع افسردگی می کند. نوع وزنه هایی که در این ورزش به کار می رود شامل وزنه های آزاد، پلیت ها، هالتر یا صفحات Step ایروبیک هستند و افراد بر اساس نظر مربی بر اساس هدف و شرایط بدنی که دارند از وزنه ها استفاده می کنند.
بیشترین نوع حرکاتی که در این ورزش انجام می شود شامل اسکات ها، دد لیفت ها و پرس ها می باشد و با هدف اصلی افزایش استقامت و قدرت عضلانی حرکات تنظیم می شوند. معمولاً مربیان با انتخاب تلفیقی از Trackها و میکس کردن آن ها با هم درجات مختلفی از قدرت و استقامت را برای شاگردان تنظیم می نمایند.
در بسیاری از باشگاه هایی که اصولی و علمی تر کار می کنند ابتدا یک دوره کلاس توجیهی از سوی مربی برای هنرجویان تازه کار برگزار می شود تا کم کم با آمادگی مناسب به سر کلاس اصلی بروند. گروهی بودن این ورزش، همراهی آن با موسیقی و موزون بودن آن یک حالت زیبایی از نشاط و ایجاد روحیه بالا را بین کار آموزان ایجاد می نماید. معمولاً یک کلاس نرمال بادی پامپ 10 Track دارد که هر کدام 6-4 دقیقه طول می کشد وهمانگونه که گفتم در هر تراک روی گروه خاصی از عضلات کار می شود. معمولاً یک روال عادی به این ترتیب است که: تراک گرم کردن، پاها، عضلات سینه، عضلات پشت، پشت بازو، جلوی بازو، لانگز، سرشانه و شکم و نهایتاً تراک خنک کردن بدن. معمولاً بین هر تراک زمان کوتاهی را برای تمرینات کششی عضلاتی که روی آن کار شده و برای تغییر وزنه ها برای حرکت بعدی در نظر می گیرند. فرمی که در بالا توضیح داده شد، یک فرم کلی و پایه ای این ورزش بود بسته به نظر مربی در نوع و نحوه انجام تراک ها ممکن است تغییراتی حاصل شود، مثلاً شاید زمان و شدت بیشتری را به پایین تنه اختصاص دهند یا به بالای تنه و... که همه این موارد بستگی به شرایط جسمانی افراد و نیازهای آنها از این ورزش فرق خواهد کرد. در کل باید گفت که این ورزش تلفیق خوبی از ورزش هوازی و ورزش با وزنه (غیر هوازی) است که بسته به انتخاب نوع تمرینات آن را می توان به سمت دلخواه سوق داد.

1 2 3 4 5 6 7