فیلترهای جستجو

پیلاتس

پيلاتس جزو رشته های ورزشی خیلی خیلی قدیمی است. این ورزش در سال 1920 توسط ژوزف پيلاتس پايه گذاري شد. پیلاتس متشكل از تمريناتي است كه تمركز آنها روي پيشرفت انعطاف و قدرت است؛ حركات كنترل شده اي كه بين بدن و مغز هارموني فيزيكي ايجاد مي كند و توانايي بدن را افزايش مي دهد. اين ورزش براي تمامي سنين مفيد است. پيلاتس عضلات را تقويت مي كند ولي باعث حجيم شدن آنها نمي شود و بدنی خوش فرم و منعطف با شكم تخت به شما مي دهد. عموماً هر جلسه پيلاتس 60 دقيقه است. شما مي توانيد پيلاتس را به عنوان ورزش اصلي يا تكميلي براي ورزش ديگر به كار گيريد. از ديگر فوايد اين رشته، کمک به بالا رفتن توان ذهني، درمان دردهاي مزمن پشت و كمر، صاف ايستادن و احساس جواني است. اين رشته براي تمامي مردان و زنان در هر سني مناسب است.
پیلاتس به عنوان ورزش مناسب کاهش وزن انتخاب نمی شود، اما بسته به سطح فعالیت انجام شده می تواند کالری سوزی داشته باشد. هدف اصلی ورزش پیلاتس افزایش قدرت و استقامت عضلات می باشد: «جوزف پیلاتس پایه گذار این رشته ورزشی، در بسیاری از رشته ها از جمله یوگا، مدیتیشن، بوکس، کشتی، بدنسازی، ورزش های یونانی و… فعالیت داشت با این حال پیلاتس رشته ای مجزا از تمام موارد فوق است. درواقع ترکیبی از تنفس صحیح حین ورزش و انجام صحیح حرکات با هدف افزایش قدرت و استقامت عضلات به ویژه در ناحیه شکم و کمر از اهداف اصلی این ورزش است.»
انجام این نوع ورزش به مبتلایان به چاقی و کمردرد توصیه می گردد و اگر افراد کمردرد دارند یا از ضعف عضلات شکم نگران هستند، این ورزش می تواند به آنها کمک کند. هر چند که پیلاتس به عنوان ورزش مناسب کاهش وزن انتخاب نمی شود، اما بسته به سطح فعالیت انجام شده می تواند کالری سوزی داشته باشد.»
در خصوص کالری سوزی در ورزش پیلاتس باید گفت «پیلاتس سطح پیشرفته حدود 5.5 کیلوکالری در دقیقه کالری سوزی خواهد داشت و اگر فردی به مدت یک ساعت این فعالیت را انجام دهند، حدود 300 کیلوکالری مصرف می کند. اما اگر در سطوح مبتدی این ورزش هستند، تغییرات ضربان قلب و به تبع آن کالری سوزی کمتر خواهد بود.»
ورزش پیلاتس ورزشی مناسب برای مبتدی ها و یا کسانی که محدودیت فعالیتی دارد، می باشد در افرادی که آمادگی جسمانی کمی دارند یا درد مفاصل اجازه پیاده روی یا فعالیت های هوازی را به آنها نمی دهد، سطح ابتدایی این ورزش توصیه می شود. ازسایر فواید پیلاتس میتوان افزایش کنترل ذهن و کاهش استرس، افزایش قدرت عضلات به ویژه در ناحیه مرکزی تنه، اصلاح اختلالات راستا مثل گودی کمر و افزایش تعادل را نام برد.

1 2 3 4