فیلترهای جستجو

یوگا

یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده و به معنی اتحاد است. اتحاد بین تن و روان، بین نیروهای مثبت و منفی وجود انسان. یوگا قدمت زیادی دارد و بر اساس سبک های مختلفی که در یوگا وجود دارد می توان از آن برای راه گشایی و کسب انرژی بهره برد.
تمرینات یوگا شامل تمرینات بدنی (آساناها) تمرینات تنفسی (پرانایاما) تمرینات ذهنی ( پراتی هارا) و ... می باشد که در نهایت به جهت کسب سلامتی و آرامش و آگاهی مثبت به کار گرفته می شود. یوگا هنر زندگی کردن است. یوگا دانشی است که باید با زندگی روزانه هر فرد عجین شود، زیرا که برتمام جنبه های حیاتی اعم از جسمی - روانی و روحی تأثیر به سزایی دارد. علم یوگا با عمل کردن روی عوامل خارجی و فیزیک بدن آغاز می شود و به لایه های ظریف بدن ارتباط داده می شود. هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی کلی بدست آید. سیستم یوگا به شاخه های زیادی نظیر هاتا - راجا - گیانا - کارما - کندالینی - تانترا و ... تقسیم شده است که هر کدام از شاخه های یوگا، بنا بر هدفی که دنبال می کند به ذکر جزئیات پرداخته و هر فرد می تواند متناسب با خصوصیات فردی و نیاز شخصی راه مورد علاقه اش، را انتخاب و دنبال کند. یوگاى سنتى به طور اولیه ورزشى براى کاهش وزن نیست. یوگا شامل اجراى وضعیت هاى معین بدنى است که در حین آن توجه خاص به تنفس به عمل مى آید، بازدم در حین حرکات معین و دم در حرکات دیگر. یوگا به بهبود انعطاف پذیرى و تقویت بنیه و کاهش استرس کمک مى کند. یوگا برخلاف ورزش هاى اروبیک (هوازى) میزان سوختن کالرى ها را خیلى افزایش نمى دهد، گرچه بعضى ها ممکن است شکل تغییر یافته اى از یوگا به نام «یوگاى قدرتى» را پیشنهاد کنند، که هوازى است. یک ساعت انجام یوگاى سنتى معمولاً باعث سوختن کمتر از 200 کالرى مى شود. همچنین یوگا نه مانند تمرین هاى استقامتى باعث افزایش توده عضلانى بدون چربى مى شود و نه مانند آن به سوختن کالرى هاى بیشتر کمک مى کند. بعضى از وضعیت هاى یوگا مى تواند واقعاً مضر باشد. این وضعیت ها مى توانند فشار مفرطى بر ستون فقرات کمرى وارد کنند. این امر به خصوص اگر به عارضه اى مانند پوکى استخوان دچار باشید مى تواند مایه نگرانى باشد. این وضعیت هاى بدنى خاص در یوگا ممکن است باعث افزایش خطر شکستگى هاى فشارى مهره ها و صدمات قسمت تحتانى ستون فقرات شود. مؤثرترین راه براى کاهش وزن ترکیب یک رژیم غذایى معقول است. چنانچه با مشکل بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید ممکن است «استرس زیاد» دلیل آن باشد. استاد دانشگاه پزشکی «ست بیه خوالسا» می گوید: ورزش یوگا می تواند تولید هورمون استرس در بدن شما را کاهش دهد و به شما کمک کند که راحت تر بخوابید. وی می گوید: 30 تا 45 دقیقه ورزش یوگا که شامل: نفس های عمیق، مدیتیشن و نشستن روی زمین است، می تواند مشکل شما را حل یا کمتر کند. بیمارانی که مدت 8 هفته، شب ها این ورزش را انجام داده اند، 30 درصد بهتر از بقیه بیماران معالجه شده اند. در اینجا سه راهکار برای اینکه بهتر بتوانید بخوابید به شما ارائه می دهیم: 1) سعی کنید در کلاس های یوگا شرکت کنید و این ورزش را یاد بگیرید یا اینکه از طریق فیلم ویدیویی این ورزش را آموزش ببینید. 2) وقت مناسبی را برای انجام یوگا انتخاب کنید: بهترین موقع برای تمرکز و انجام ورزش یوگا شب است. سعی کنید حتماً اگر چند دقیقه هم شده جای ساکت و خلوتی را پیدا کنید و قبل ازرفتن به رختخواب تمرین کنید. 3) صبور باشید (آرام باشید): چنانچه سعی کنید آرام باشید، تولید هورمون استرس بدن شما کاهش پیدا می کند. در ضمن بدانید درمان قطعی ممکن است یکی، دو ماه طول بکشد و یک شبه شما معالجه نخواهید شد.

به طور کلی می توان گفت یوگا عبارت است از:

یوگا یعنی رهایی از درد و رنج.
یوگا انسان رابه خرد می رساند و خرد انسان را به خداوند.
یوگا نگریستن به اسرار و زیبایی های درون است.
یوگا یک نیاز است یک نیاز با ارزش برای مردم عصر حاضر.
یوگا تعادل جسم و روان و وحدت این دو با هم است.
یوگا یعنی به آرامش رسیدن.
یوگا یکی شدن تمام نیروهای تن، روان و روح، با خداست.
یوگا یک روش فلسفی - کاربردی در تفهیم مسائل وجودی، مراتب ذهنی ریشه های درد و رنج و متعادل سازی و دفع آنهاست.
یوگا از بین برنده ی تمام دردهاست.
یوگا پیام خرد است و بشریت وارث این پیام.
یوگا هنر زندگی کردن است.
یوگا یعنی رهایی از آلودگی و درد و رنج.
یوگا فواید و ویژگی های گسترده ای دارد. توجه کنید که اگر این ورزش به طور مرتب و از سنین پایین (کودکی) شروع و پیگیری شود، فواید آن چند برابر خواهد شد.

از فواید یوگا می توان به نکات زیر اشاره کرد:

با یوگا آرامش روانی و تعادل و هماهنگی ارکان تن و روان تأمین می گردد.
با یوگا نشانه های بیماری زای جسمی و روانی فرد و جامعه برطرف می شود.
با یوگا مقاومت فرد در مواجهه با استرس های زندگی بیشتر می شود.
با یوگا دقت و قدرت تمرکزتان بالا می رود.
با یوگا از ناراحتی های ستون فقرات و سایر مفاصل رهایی می یابید.
با یوگا خستگی و فرسودگی را به فراموشی می سپارید.
با یوگا توازن جسمانی و تعادل روانی را در هر سن می توانید بدست آورید.
با یوگا می توانید در ورزش های قهرمانی موفق تر باشید.
با یوگا بیماری های جسمانی مانند ناراحتی های گوارشی ، عملکرد نا منظم غدد درون ریز بدن و نارسایی های خونی، مشکلات قلبی، مشکلات ارتوپدیک و بسیاری از بیماریهای روانی مانند اضطراب، ترس، وسواس و ... بهبود می یابد.
با یوگا شما به زیبایی های درون خود می نگرید.
با یوگا شما یاد می گیرید که چگونه همه را دوست داشته باشید.

همچنین

تقویت تفکر و روشن بینی و امیدواری.
تقویت قدرت تخیل و خلاقیت.
تقویت اعتماد به نفس و مثبت گرایی.
تقویت قابلیت هماهنگی ذهنی با فیزیکی بدن (کنترل بهتر بدنی).
تقویت اعتقاد (اعتقاد به خالق هستی با برانگیختن قدرت اندیشه و آرامش).
در مورد وسایل و تجهیزات این ورزش، لباس یوگا، تشک یوگا و برخی وسایل از قبیل بند، کوسن، آجر برای انجام تمرین های یوگا می توان نام برد.

1 2 3 4 5 6 7 8