فیلترهای جستجو

بیسبال

بیسبال نوعی ورزش گروهی است که با چوب و توپ توسط 9 بازیکن در یک زمین چمن بازی می شود. بیسبال در قرن نوزدهم از ورزش انگلیسی کریکت ریشه گرفته است. مخترع بازی مدرن بیسبال را الکساندر کارترایت می شناسند. بیسبال از بازی های متعددی که با چوب و توپ بازی می شدند، مشتق شده است. از جمله این بازی ها می توان ورزش قدیمی راوندر که در آمریکای شمالی بازی می شد، ورزش انگلیسی کریکت و ورزش بسیار قدیمی رومانیایی اُینا را نام برد.
نخستین مسابقه ورزش مدرن بیسبال که در اسناد نوشتاری گزارش شده است، به مسابقه ای در 4 ژوئن 1838 در بیچویل، انتاریو، کانادا مربوط می شود. بیسبال در دهه 1860 حالت نیمه حرفه ای پیدا کرد. نخستین تیم کاملاً حرفه ای بیسبال در ایالات متحده، تیم سینسیناتی رد استاکینگز بود که در 1869 تشکیل شد.
ام ال بی (MLB) یا لیگ برتر بیسبال امریکا (Major League Baseball) مهمترین لیگ حرفه ای بیسبال در آمریکای شمالی است. نخستین لیگ رسمی بیسبال در خارج از امریکا و کانادا سال 1878 درکشور کوبا شکل گرفت. کوبایی ها سابقه درخشانی در بیسبال دارند و تیم ملی بیسبال کوبا ازاواخر دهه 1930 که زمان شروع مسابقات بین المللی بیسبال است، همواره یکی از قوی ترین تیم های دنیا بوده است.
لیگ های حرفه ای بیسبال پس از جنگ جهانی اول در کشورهای دیگری هم آغاز به کار کردند. از جمله؛ هلند (1922) استرالیا (1934) ژاپن (1936) پورتوریکو (1938). ایتالیا در سال 1948 دومین کشور اروپایی شد که لیگ بیسبال را در کشور خود برگزار می کرد. بعد از جنگ جهانی دوم بیسبال در بسیاری از کشورهای آمریکای مرکزی و کشورهای حوزه دریای کارائیب طرفداران زیادی یافت. ژاپن یکی از اولین کشورهایی بود که بیسبال به آن راه یافت. بیسبال خیلی زود مهمترین ورزش گروهی ژاپن شد. در سال 1936 نیپون بیسبال لیگ شروع به کار کرد. جالب است بدانید در سال 2006 میلادی این لیگ با برگزاری 864 مسابقه تعدادی بیشتر از بیست میلیون و چهارصد هزار تماشاگر داشت و چهارمین لیگ پرتماشاگر دنیا بود (پس از NBA ،MLB و NFL سه لیگ امریکایی بیسبال، بسکتبال و هاکی روی یخ).
ژاپنی ها و آمریکایی ها این ورزش را به دیگر کشورهای شرق آسیا هم بردند و بیسبال به سرعت ورزش گروهی اول کره جنوبی و تایوان شد. لیگ حرفه ای بیسبال در کره جنوبی از 1982 و در تایوان از 1990 شکل گرفت.
بیسبال در سال 1994 وارد بازی های آسیایی هم شد. ژاپنی ها این رشته را در تقویم مسابقات هیروشیما قرار دادند، سه دوره اول این مسابقات با قهرمانی تیم ملی ژاپن به پایان رسید، اما در آخرین دوره مسابقات در سال 2006 تیم ملی بیسبال تایوان با شکست پنج تیم دیگر شرکت کننده (ژاپن، کره جنوبی، چین، تایلند، فیلیپین) به قهرمانی رسید.
در سال 1374 فدراسیون این رشته در ایران تشکیل شد. در سال 1386 اولین دوره لیگ با حضور 6 تیم برگزار شد اما در سال بعد تعداد تیم ها به 12رسید. این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا به ویژه آمریکای شمالی و مرکزی و شرق آسیا بسیار پرطرفدار است. بیسبال ورزش ملی یا پرطرفدارترین ورزش ایالات متحده آمریکا، کوبا، پورتوریکو، دومینیکن، پاناما، نیکاراگوئه، ونزوئلا در قاره آمریکا و همچنین ژاپن، کره جنوبی و تایوان در آسیا می باشد.

1 2