فیلترهای جستجو

کریکت

کریکت Cricket یک ورزش تیمی بت و توپ است که در زمین چمن دایره ای یا بیضی شکل با شعاع میانگین 75 متر میان دو تیم 11 نفره بازی می شود. در مرکز زمین کریکت یک محوطه خاکی متراکم شده به طول 22 یارد (20.12 متر) وجود دارد. به این قسمت پیچ (Pitch) گفته می شود که در طرفین آن سه عدد چوب به نام استامپ (Stumps) وجود دارند و تمام این مجموعه با هم ویکت (Wicket) نامیده می شود.
توپ کریکت دارای محیطی میان 22.4 تا 22.9 سانتیمتر و 155.9 تا 163 گرم وزن دارد (برای آقایان). سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پیچیده شده در نخ پرشده است. چوبی که با آن به توپ ضربه می زنند بت (Bat) نام دارد. بیشترین طول آن 96.5 سانتیمتر و عرض آن در پهن ترین بخش 10.8 سانتیمتر بوده و تغییرات وزن آن از 1 تا 1.4 کیلو می باشد.
کریکت در بیش از صد کشور بازی می شود و محبوب ترین بازی در هند، بنگلادش، نپال، افغانستان، پاکستان، امارات متحده عربی، سریلانکا و استرالیا است. این بازی در انگلستان، ولز، کنیا، زیمباوه، نپال، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب، که با عنوان هند غربی در مسابقات بین المللی حاضر می شوند، یکی از پرطرفدارترین ورزش ها می باشد.
1 2