فیلترهای جستجو

تای چی چوان

تای چی چوان به معنی مشت زنی برتر نهایی یکی از سیستم های نرم و درونیِ هنر رزمی ووشو یا کونگ فوی چینی است. این هنر رزمی، یکی از زیباترین و محبوب ترین هنرهای رزمی در چین و کل جهان است و برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می شود. این هنر که با نگرش عمیق فلسفی شکل گرفته با کمک ایجاد چرخش انرژی در انسان و تخلیه انرژی درونی یعنی انرژی «چی» یا انرژی بایو الکترومغناطیس درون بدن انسان، یکی از قدرتمندترین سبک های رزمی در جهان می باشد. در این هنر عضلات نقش زیادی ایفا نمی کنند ویک تای چی کار سعی در رها کردن کل بدن دارد تا این انرژی بتواند در بدن جاری شود و در موقع مناسب بتوان از آن برای دفاع یا حمله استفاده کرد.
تای چی چوان روش مشت زنی یا هنر رزمی است که بر اساس مفاهیم فلسفی آن سعی در به تعادل رساندن همه چیز دارد. در حقیقت، نماد یین و یانگ محصول این فرایند است. اساتید تائو صدها سال پیش با معرفی تای چی در حقیقت یک هنر رزمی ای را معرفی نمودند که هماهنگ با ریتم های طبیعت و قوانین حاکم بر طبیعت باشد تا در سطوح بالا نیز منتهی به ادراک طبیعت گردد. تای چی در ابتدا بدن را و سپس ذهن، تنفس عواطف، طبیعت و روح و انرژی درونی انسان را متعادل می سازد. هنر رزمی تای چی چوان بر اساس 13 الگوی اصلی شکل گرفته است. الگوها شامل عناصر شکل دهنده طبیعت و اولیه جهان هستند که اساتید کهن این رشته با مطالعه عمیق روی خواص این عناصر، کاربردی رزمی که با طبیعت هماهنگ باشد، به دست آوردند. به همین دلیل می گویند تای چی باعت هماهنگی انسان با طبیعت می شود چرا که در فلسفه وجودی انسان نیز این امر قرار دارد. اما امروزه به دلیل خواص بسیار زیاد این رشته و تأثیراتی که در تنظیم میدان انرژی و به دنبال آن تقویت جسم و روح دارد به عنوان هنر سلامت زیستن در سطح جهان مطرح است.
تای چی به عنوان هنری زیبا با تأکید بر جنبه هنریِ آن در تمام سنین و شرایط تمرین می شود. بخش رزمی تای چی از سه بخش تشکیل می شوند:
- دوی لین: به مبارزات نمایشی دو یا چند نفره می گویند که به صورت قراردادی و از پیش تعیین شده اجرا می شود و نفرات فقط تکنیک های رزمی دفاع و حمله را روی یکدیگر نمایش می دهند.
- چین نا: به این روش به اصطلاح دفاع شخصی نیز گفته می شود که با استفاده از تکینیک های رزمی هر سبکی طراحی می شود که شامل تکنیک های قفل مفصل و شناخت نقاط حساس بدن می باشد. این نوع مبارزه به دلیل خطرناک بودن اجرای آن در مراکز آموزشی صرفاً به صورت تمرینی کار می شود.
- تویی شو: تویی شو در لغت به معنای فشردن و هل دادن دستها می باشد، بخش مبارزات حسی و درونی تای چی است که مبتنی بر استفاده از انرژی چی می باشد، در این مبارزات حریفان دائماً در حال شناخت یکدیگر هستند به همین دلیل به آن هنر شناخت حریف هم می گویند که این هنر موجب تجربیاتی در شناخت می شود که در تمام زندگی قابل استفاده است. این نوع مبارزه با استفاده از حس و انرژی درونی صورت می گیرد و مانند شنیدن و پاسخ دادن، دو مبارز، دائماً در حال تمرکز بر نیروی درونی یکدیگرند و زمانی که یکی از حریفان اعمال نیرو می کند. طرف مقابل به اصطلاح در حال شنیدن و هدایت نیروی حریف است و زمانی که نیروی حریف اعمال شد طرف دیگر به پاسخ دادن و یا اعمال نیرو می پردازد. تا جایی که یکی از حریفان از موقعیت استفاده کرده و تعادل نفر مقابل را برهم بزند. این نوع مبارزه به دلیل این که افراد به صورت حسی در حال سنجش نیروی یکدیگرند، شم مبارزاتی را بالا برده و باعث تقویت نیروی درونی می شود. برخی معتقدند، تویی شو ریشه و منشأ پیدایش ورزش جودو می باشد. تویی شو کاملاً تحت قوانین بین المللی انجام می پذیرد و بدون خطر و آسیب دیدگی است. این ورزش در رده ورزش های رزمی نرم و درونی قرار دارد و باعث می شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف پذیر و قوی شوند. تمرینات و نرمش های تای جی چوان با حرکات کند، آرام، و معمولاً به صورت گروهی هنگام صبح انجام می شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای جی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد. این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است. در ایران علاقه مندان به این رشته در سه بُعد قهرمانی، همگانی و درمانی به فعالیت می پردازند.

1 2