فیلترهای جستجو

کشتی آلیش

کشتي آليش، ورزشي است سنتي که مورد علاقه جوانان و بسیاری از دوستداران کشتی های سنتی در سراسر دنیاست و دارای مسابقات بین المللی بوده که در رده های مختلف آسیایی و جهانی دارای فدراسیون و تشکیلات سازمان یافته است و همه ساله مسابقات بین المللی آن در سراسر دنیا مخاطبین خود را برای تماشای این رقابت ها به اقصا نقاط دنیا فرا می خواند. در حال حاضر آلیش در ایران تحت نام یک انجمن زیر مجموعه فدراسیون انجمن های ورزشی و در پایتخت ایران فعالیت می نماید.
لغت "آليش" ار زبان ترکی اقتباس شده و به معنی سرشاخ شدن یا شروع کردن است، اما در زبان فارسي به معنای تبدیل، تعویض و معاوضه می باشد. آلیش (آلش) از درختان جنگلی شبیه درخت بلوط و چوب آن معروف به چوب جنگلی است و در نجاری بکار می رود. در اصطلاح و به زبان ترکي آلیش به معناي شروع کردن و گرفتن است که به عنوان يک نام بر روي يک نوع کشتي محلي نهاده شده که به آن کشتي با شال هم مي گويند. اين ورزش از سال هاي بسيار دور به صورت يک کشتي سنتي در کشورهايي از جمله قرقيزستان، ازبکستان، ايران، ليتواني، قزاقستان و در کل در آسياي ميانه داراي ريشه بوده و در سرزمين پهناور ايران و به ويژه در مناطقي از جمله استان هاي خراسان رضوي و شمالي، گلستان و مازندران از قدمت بسيار بالايي برخوردار است.
اين کشتي ابتدا در مراسم عروسي در مقابل عروس و داماد صورت مي گرفته و برنده کشتي خلعتي و جايزه خود را به عنوان يادبود به نام بايراخ دريافت مي کرده است. آغاز فعاليت اين رشته ورزش در جهان از سال 1990 است و "باي آمان آرکين" از قرقيزستان، "عبدالکريم سودي" از ايران، "ناصر عزيزوف" از ازبکستان، "ويلتا کنتا تاس" از ليتواني قوانين مسابقات اين رشته از کشتي را تنظيم کردند. در سال 1995 نخستين دوره مسابقات بين المللي آليش با قوانين متحدالشکل در کشور قرقيزستان در دو بخش مردان و زنان برگزار شد. در حال حاضر بيش از 40 کشور جهان داراي فدراسيون و انجمن رسمي و بيش از 60 کشور جهان نيز به صورت غير رسمي در زمينه کشتي آليش فعاليت دارند. ايجاد نشاط و سلامت جسمي و روحي براي تمامي سنين، بارور ساختن شخصيت ورزشي مردان و زنان از طريق ورزش آليش و پر کردن اوقات فراغت از طريق برگزاري مسابقات، مهم ترين اهداف بنيان گذاران کشتي آليش است.

1 2