فیلترهای جستجو

بدن سازی

بدنسازی یا زیبایی اندام (Bodybuilding) ورزشی است که در آن فرد بدنساز با انجام تمرینتات مختلف قدرتی و استقامتی بر روی عضلات خود، همچنین تغذیه مناسب و البته استراحت کافی به ساخت بدنی حجیم، کات شده و البته متناسب مبادرت می ورزد.
تاریخچه بدنسازی در جهان در پایان قرن 19 میلادی جریان فکری تازه ای با رویکردی آرمانی به اساطیر یونانی (که در آن زیبایی، تناسب و پرورش یافتگی عضلات و بدن، عاملی برای ستایش و تمجید انسان قلمداد می شد) پدید آمد. بر اثر نفوذ این جریان فکری جدید، سنت قدیمی بلند کردن سنگ به صورت ورزش مدرن وزنه برداری درآمد و با توجه به روند توسعه اش، جوانب گوناگونی در فرهنگهای مختلف پیدا نمود. یوجین ساندو (Eugene Sandow) یک فوق ستاره فرهنگ بدنی در اوایل قرن بیستم شخصی بود که شهرت خود را در اروپا به عنوان مرد قدرتمند حرفه ای به دست آورد و پیروزمندانه با دیگر مردان قدرتمند مبارزه می کرد و آنها را علیرغم تمام شیرین کاری هایشان شکست می داد. او در سالهای 1890 به آمریکا آمد و توسط فلورنس زیگفلد مورد حمایت قرار گرفت. چیزی که ساندو را از سایرین متمایز می کرد زیبایی، ورزیدگی، قدرت و پرورش یافتگی عضلات و بدن وی بود و بیشتر به خاطر معروفیت ساندو بود که فروش هالتر و دمبل به طور سرسام آوری بالا رفت.
ورزشکاران رشته پرورش اندام شروع به یادگیری چیزهایی درباره ی پتانسیل فیزیکی بدن که حتی دانشمندان پزشکی پیش بینی نمی کردند، نمودند. هر ساله ورزشکاران رشته پرورش اندام، بیشتر و بیشتر پا به عرصه می گذاشتند. کسانی نظیر: بیل پرل، چاک سایپز، جک دلینجر، جرج ایفرمن و رگ پارک. تقریباً در سال 1966 میلادی جوانی به نام آرنولد شوارزنگر با شکست دادن دنیس تینرینو (آقای آمریکا در سال 1967 م.) در مسابقات آقای جهان NABBA در سال 1967 م. دوران طولانی قهرمانی بین المللی خود را آغاز کرد.
ورزش بدنسازی دارای پنج فدراسیون جهانی می باشد که باسابقه ترین و معتبرترین آنها فدراسیون جهانی بدنسازی و تناسب اندام (IFBB) می باشد که مسابقات مستر المپیا که مهمترین رویداد بدنسازی در جهان است زیر نظر این فدراسیون برگزار می گردد.

مسابقات بدنسازی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:
مسابقات نمایشی: این مسابقات که تنها با فیگور گرفتن روی استیج (صحنه نمایش) انجام می پذیرد در سطح آماتور به دسته مسابقات بادی بیلدینگ و بادی کلاسیک تقسیم می شوند که تفاوتشان در محاسبه قد و وزن در بادی کلاسیک و دسته بندی بر اساس قامت در این رشته می باشد درصورتی که در بادی بیلدینگ قامت تفاوتی ایجاد نمی کند و تنها براساس وزن تقسیم بندی برای رقابت صورت می گیرد. اما در رقابت های حرفه ای معمولاً تقسیم بندی وزنی هم صورت نمی گیرد. مهمترین این مسابقات، مسابقات مستر المپیا می باشد که سالانه برگزار شده و مهمترین رویداد بدنسازی است.
مسابقات آیتمی: در این گونه مسابقات برای شرکت کنندگان آیتم یا آیتم هایی وجود دارد. تنوع در اینگونه مسابقات بسیار زیاد است و معمولاً تماشاچیان بسیاری دارد. از جمله مسابقات آیتمی می توان به مسابقات قوی ترین مردان جهان، پاورلیفتینگ، پرس سینه و مچ اندازی اشاره کرد.
مسابقات ترکیبی: این مسابقات بیشتر در بخش تناسب اندام زنان مطرح است که علاوه بر فیگور روی استیج، آیتم های هوازی نیز برایشان وجود دارد و بیشتر با عنوان مسابقات فیتنس شناخته شده است.
بدنسازی بانوان
در بدنسازی بانوان، مسابقه تناسب اندام و فیگور محبوبیت بیشتری نسبت به مسابقه پرورش اندام بانوان دارد چرا که در آن حجم عضلانی بیشتر، اهمیت ندارد و تناسب اندام در یک حجم متعارف (همانند بدن راشل مکلیش) مدنظر قرار گرفته می شود، همچنین این مسابقات بعضاً دارای آیتم های ایروبیک می باشند و زیبایی چهره نیز در آن تأثیرگذار است.
1 2 3 4 5 6 7 8