فیلترهای جستجو

ورزش های مهیج

شاید بتوان گفت که تعریف ورزش های مهیج خیلی شفاف نیست. اگر بخواهیم کلی گویی کنیم، ورزش های مهیج فعالیت هایی هستند که باعث ترشح آدرنالین می شوند، طوری که ورزشکار خودش این را حس می کند. این فعالیت ها، معمولاً خطرناکند، و هر اشتباهی ممکن است باعث آسیب دیدگی، یا حتی برخی اوقات مرگ شود! و دیگر اینکه ورزش های مهیج، معمولاً تیمی نیستند، و به صورت انفرادی اجرا می شوند.
در طول دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی، واژه ی Extreme Sports، اختصاصاً برای ورزش هایی به کار برده می شد که ریسک بسیار زیادی داشتند، و مرگ و میر در بین ورزشکارانشان زیاد بود. تاریخچه ی ورزش های مهیج، مانند اسمش بسیار مهیج است! و خواندنش نشان می دهد که چطور این سبک از ورزش ها توسعه یافتند، تا به گستردگی کنونی رسیدند. اما امروزه، بر خلاف گذشته، این واژه به کلیه ی ورزش هایی اطلاق می شود که باعث ترشح آدرنالین می شوند، اما لزوماً زندگی ورزشکار را تحت خطر قرار نمی دهند.
مثال هایی از ورزش های مهیج
ورزش های مهیج، طبقه بندی گسترده ای از فعالیت ها را شامل می شوند. برخی از انواع متداول آنها، دوچرخه سواری کوهستان، سنگ نوردی، و مسابقات سرعت اتومبیل یا موتورسیکلت و ورزش های این چنینی هستند و عمده ی ورزش های مهیج دیگر، از این ورزش های عمومی مشتق شده اند.
به عنوان مثال، اسکی یک ورزش عمومی است و نسخه های تهاجمی دیگر اسکی، همچون اسکی پابرهنه روی آب، یا اسکی نمایشی روی برف، در طول سال ها توسعه یافتند و مشتق از ورزش مادر اسکی می باشند. یا دوچرخه سواری، یک فعالیت نسبتاً تفریحی و بی روح است، اما از سوی دیگر راندن دوچرخه های BMX یک فعالیت مهیج است که اصلاً به افراد زیر ۲۰ سال و آنهایی که نازک نارنجی هستند، توصیه نمی شود!
برخی از انواع ورزش های مهیج هم هنوز آنقدرها شناخته نشده اند. مثلاً در کایت لند بُردینگ، از یک بُرد مخصوص کوهستان، یا لند بُرد استفاده می شود، بُردی شبیه به یک اسکیت بُرد بزرگ، به همراه تسمه هایی که پا در آن فیکس می شود. و یک کایت متصل به بُرد، اسکیت باز را روی زمین می کشد!
یا مثلاً بولدرینگ، نوعی صخره نوردی است که در آن از هیچ طنابی استفاده نمی شود! و معمولاً در محیط هایی صورت می گیرد که تخته سنگ های بزرگی در آن وجود دارد.
بیس جامپینگ هم فعالیتی است که ورزشکار در آن از جاهای ثابت و بلند، با کمک یک چتر سقوط آزاد می کند. این پرش، معمولاً از جاهایی همچون ساختمان ها، آنتن ها، پل ها، یا صخره ها صورت می گیرد. به همین نسبت، انواع بسیار متنوع دیگری از ورزش های مهیج وجود دارند، که شاید اسم خیلی از آنها را هم تابحال نشنیده باشیم.

1 2 3 4