فیلترهای جستجو

بانجی جامپینگ

پرش بانجی (Bungee Jumping) فعالیتی می باشد که در آن فرد خود را توسط محافظ و طناب فنردار از ارتفاعی بلند به پایین پرتاب می کند. این ورزش توسط افرادی در دههٔ ۱۹۵۰ میلادی در ابتدا انجام می شده است. در همان سال ها پس از اینکه تلویزیون بی بی سی در یک برنامه مستند این ورزش و ورزشکارانش را معرفی کرد، بانجی مشتاقان زیادی در دنیا پیدا کرد. این برنامه در جمهوری وانواتو ساخته شده بود و افرادی حادثه جو با بستن طناب به قوزک پایشان به پایین می پریدند.
این ورزش به طور مدرن برای اولین بار در آوریل ۱۹۷۹ میلادی در بریستول، انگلستان توسط چهار نفر از اعضای کلوب ورزش های خطرناک انجام شد و این چهار نفر از روی پل معلق کلیفتون به پایین پریدند. رهبر این عملیات دیوید کیرک نام داشت که بلافاصله بعد از پایان عملیات دستگیر شد. دیوید چندی بعد به آمریکا رفت و از روی پل های گلدن گیت و رویال جورج پرید و باعث محبوبیت این ورزش در بین آمریکایی ها شد.

تجهیزات مربوط به ورزش بانجی جامپینگ

طنابی با قابلیت فنری که ظرفیت فشار و شوک ناگهانی را دارد و معمولاً دارای پوشش لاستیکی می باشد. هارنس فول بادی ساق بند و قوزک بند نیز بر روی پا پوشیده می شوند. قوزک بند از تجهیزات اجباری می باشد. طناب کشدار هم به ژاکت و هم به قوزک بند متصل می شود.

پرش بانجی در ایران

باشگاه پرش بانجی توچال در شهریور ماه سال ۱۳۸۶ برپا شده است و از ابتدای سال ۱۳۸۷ به صورت جدی تر به فعالیت خود ادامه می دهد. این باشگاه شامل یک پیست اسکیت، کافی شاپ و یک دکل پرش با ارتفاع چهل متر می باشد که پرش ها از روی آن انجام می پذیرد. در روز افتتاح این مجموعه زنده یاد پیمان ابدی، از بدلکاران ایرانی، اولین پرش را انجام داد.