فیلترهای جستجو

بیس جامپینگ

بیس جامپینگ (Base Jumping) یا پرش از ارتفاع بدون طناب خطرناک ترین ورزش در لیست ورزش های خطرناک دنیاست. با بیس جامپینگ بیشتر آشنا شوید.
اگر شما فردی ورزش دوست باشید شاید بارها به این مساله فکر کرده اید که خطرنا کترین ورزش های دنیا کدامند؟ بانجی جامپینگ، اتومبیل رانی، بوکس، اسب دوانی و ...جالب است بدانید هیچ کدام از این ها در فهرست خطرناک ترین ورزش ها قرار ندارند. به عقیده بسیاری از کارشناسان ،در لیست خطرناک ترین ورزش ها ، بیس جامپینگ (Base jumping) یا همان پرش از ارتفاع بدون استفاده از طناب کمکی، رتبه نخست را داراست.
بیس جامپینگ سقوط از یک نقطه ثابت است؛ می تواند یک پل باشد یا یک ساختمان یا یک صخره. بیس جامپینگ جزء ورزش هایی است که به آنها «اکستریم» یا مخاطره آمیز می گویند؛ ورزش هایی که انسان ها عملاً جان شان را کف دست می گیرند و برای انجامش به مهارتی بالا، اعصابی قوی، تمرکزی رخنه ناپذیر، سرعت عمل، آمادگی بی اندازه جسمانی و بیش از همه جرات احتیاج دارند. در ایران این رشته را با نام های پرش ایستگاهی، پرش با چتر یا همان بیس جامپ می شناسند. ورزشکاران و یا همان جامپرها بدون هیچ طناب محافظی می پرند و با رسیدن به سطح زمین چتر نجات خود را باز می کنند تا از مرگ نجات یابند. فاصله میان پریدن و رسیدن به زمین خیلی کوتاه است. بنابراین فرصت خطا بسیار کم است و باید حتماً تجربه فراوانی در پرش با چتر داشته باشند. این ورزش هیجان انگیز خطرات بسیاری را دربر دارد از جمله باز نشدن چتر نجات بیس جامپر و یا احتمال برخورد شدید بیس جامپر به صخره ای است که از آن می پرد. به همین دلیل این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا ممنوع است. برای اولین بار در دهه 1960 پرش با تجهیزات ثابت انجام شد ولی به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب، افراد دچار آسیب های جدی شدند. در سال 1978 کارل بونیش به همراه چهار تن از دوستانش در حالی که کارل فیلم برداری می کرد از ارتفاع پریدند و همگی به خوبی فرود آمدند. مدت کوتاهی پس از آن، کارل و چند نفر از پیشگامان پرش از ارتفاع، نوعی از پریدن به نام BASE ابداع کردند که یک ایده برای جایگزینی روش BEST (مخفف پل، زمین، دهانه، برج) بود. BASE گاهی به شکل B. A. S. E نوشته می شود که مخفف ساختمان، آنتن، دهانه و زمین بوده است. این چهار دسته مربوط به نوع و مکانی است که جامپر از آن استفاده می کند و پرش را انجام می دهد.
پریدن از برج ها و ساختمان ها و بناهای تاریخی، دشوار است. چرا که در بیشتر اماکن به دلیل قفل درب و موانع دیگر صعود به بالا و جهش کردن کار دشواری است، از این رو بیشتر جامپرها آسمان خراش های در حال ساخت را برای پرش انتخاب می کنند.
آنتن های مخابراتی از نقاط محبوب برای پریدن هستند؛ زیرا آنها اغلب جزء بلندترین ساختمان های جهان محسوب می شوند. صعود راحت تر به دلیل تدابیر امنیتی کمتر، علت اصلی علاقه مندی جامپرها به این نوع اماکن است.
دهانه و یا پل های روی دره های بزرگ جای مناسبی برای بیس جامپینگ می باشد. معروف ترین پل پرش BASE، پل نیو ریور گرج (New River Gorge Bridge) در ایالات متحده امریکا با ارتفاع 267 متر است که یک روز در سال پریدن BASE از این پل قانونی است. آن روز به عنوان روز پل شناخته شده است.
پرش از صخره ها (زمین) اشاره به شکل های بزرگ طبیعی مانند صخره ها و دره ها دارد که مناسب برای بیس جامپینگ است. صخره های عظیم در پارک ملی یوسیمیتی (Yosemite National Park) کالیفرنیا به عنوان منطقه ای شناخته شده می باشد.
در هر ورزشی باید جوانب مثبت و منفی را در نظر گرفت و نکات خطرناک را مهار کرد. تجهیزات BASE در پرش، کلاه سخت و پد پلاستیکی زانو است. اما آیا این ها به تنهایی می تواند کافی و مفید باشد؟ در واقع تناسب اندام شخص و یا ورزشکار بودن دلیلی برای انجام این ورزش پرخطر نیست. زمان واکنش، هماهنگی و داشتن تعادل از جمله فاکتورهای بسیار مهم است.
جامپینگ برای همه افراد مناسب نیست. اما اگر شما فردی هستید که به پریدن از ارتفاع علاقه مند هستید، بهتر است در ابتدا به سوالاتی پاسخ دهید!!
فرض کنید روی میزی نشسته اید و مدادی از دست شما بیافتد واکنش شما در این لحظه چیست؟ آیا اجازه می دهید که مداد روی زمین بیافتد یا اینکه آن را در هوا می گیرید؟ اگر بطری آبی که در دستتان هست بریزد! چه واکنشی نشان می دهید؟ آیا بلند می شوید و بطری آب دیگری می آورید؟ یا قبل از ریختن آب بطری را برمی دارید؟ اغلب این کار را چگونه انجام می دهید؟ با تلو تلو خوردن یا مانند فنر سریع خیز برداشتن و برگشتن؟؟ در جامپینگ همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد پس کسانی می توانند به این ورزش وارد شوند که واکنش صحیح و سریعی در مواقع حساس و خطر داشته باشند. در ابتدا شما باید مهارت های پیش شرط مثل چتربازی، پرش از ارتفاع را زیر نظر یک مربی کسب نمایید و پس از آموزش کامل، میتوانید این نوع پرش را هم تجربه کنید .

1 2