فیلترهای جستجو

رفتینگ

رفتینگ به معنی "کلک سواری" و یا "قایقرانی در رودخانه هاي خروشان" (White Water Rafting) می باشد. این فعالیت تفریحی - ورزشی بسیار جذاب و هیجان انگیز بوده و از سالیان دراز در دنیا رونق داشته است. رفتیگ به معنی قایقرانی در رودخانه های خروشان است و به رودخانه های خروشان "آب سفید" می گویند. دلیل استفاده و نامگذاری این رودخانه ها به این عنوان (آب سفید) این است که در قسمت های خروشان آب کف کرده و به رنگ سفید دیده می شود.
در رفتینگ ورزشکاران سوار بر قایق های مخصوص ضمن لذت بردن از هیجان رویارویی با امواج رودخانه ها، از میان جنگل ها، کوهها، دشت ها، مزارع، روستاها و ... گذر کرده و به تماشای مناظری می نشینند که با هیچ وسیله دیگری میسر نمی باشد بسیاری از رودخانه های ایران دارای قابلیت انجام رفتینگ هستند. تصور کنید همراه با دوستان سوار بر قایقی پارویی با جریان آب رودخانه همسفر هستید. از کنار دشت ها، مزارع سرسبز و آبادی ها گذر کرده و روستاییان برایتان دست تکان می دهند. از میان کوه های سر به فلک کشیده و جنگل های انبوه می گذرید و حیواناتی را که در ساحل رودخانه آب تنی می کنند تماشا می کنید. به سکوت طبیعت گوش فر داده و صدای جریان آب به شما آرامش بی وصفی می دهد. ناگهان صدای امواج خروشان را می شنوید که در فاصله ای نه چندان دور انتظار شما را می کشند. هیجان سرتا پای وجودتان را می گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید، به آرامی وارد امواج شده، ولی در یک چشم به هم زدن تکان های شدیدی به قایق وارد می شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می شود و برای لحظاتی نمی توانید دوستان خود و محیط اطراف را به طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به صورت منقطع می شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می کنید. جریان آب کم کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد. ساحلی بکر و تمیز از دور نمایان می شود، توقف می کنید، قایق را به بیرون از آب کشیده، وسایل خود را از آن خارج کرده و چادرهای خود را روی ماسه های ساحلی برپا می کنید. حال وقت آن رسیده که آتشی برپا کرده و با استفاده از آن غذایی لذیذ درست کرده و میل کنید. پس از صرف غذا در کنار یکدیگر خاطرات خود را مرور کرده و از هم صحبتی با سایر همسفران لذت می برید .... با صدای آرامبخش آب رودخانه به خوابی عمیق فرو می روید و صبح زود با صدای آواز پرندگان از خواب برمیخیزید. پس از صرف صبحانه وسایل خود را جمع کرده و انرژی فراوان آماده به آب انداختن قایق و ادامه این سفر هیجان انگیز و رویایی می شوید. آیا می دانید که تحقق رویای فوق بسیار ساده و امکانپذیر است؟ امروزه در دنیا شاخه ای از گردشگری به نام «رفتینگ» وجود دارد که این امکان را به شما می دهد سفرهایی ناب و دل انگیز را در رودخانه ها تجربه کنید.
آیا می دانید در ایران رودخانه های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستند؟ بیشتر این رودخانه ها نظیر خراسان، بختیاری، آب سیروان، زاب، دز، زاینده رود، کارون و... در منطقه زاگرس واقع شده اند. البته رودخانه های دیگری در منطقه البرز و در نزدیکی تهران نیز در فصل پر آبی، مناسب و قابل استفاده برای انجام این فعالیت هستند . رودخانه های سفید رود، کرج، جاجرود و...سفرهای رفتینگ میتوانند از چند کیلومتر تا چندصد کیلومتر اجرا شوند. در سفرهای بیش از یک روز می بایست تجهیزات و لوازم کمپینگ و آشپزی نیز در قایق حمل شود. امروزه رفتینگ یا کلک سواری به یکی از پرطرفداران ترین شاخه های گردشگری ماجراجویانه و طبیعت گردی و همچنین از لذتبخش ترین فعالیت های تفریحی - ورزشی برای خانواده ها و جوان ها تبدیل شده است .
این رشته نمونه خوبی از کار گروهی بوده چرا که مسافران برای عبور موفق از قسمت های خروشان و لذت بردن از قایقرانی باید به دستورات راهنمای قایق به صورت هماهنگ عمل کنند. در حقیقت راهنمای رودخانه نقش فرمانده را داشته و مسافران همانند سرباز به دستورات او عمل می کنند.

انواع قایق های مورد استفاده در رفتینگ
ظرفیت این نوع قایق ها بین 4 تا 12 نفر است. به قایقی که از آن برای حمل قایقرانان استفاده می شود قایق پاروزنی یا Paddle Raft و قایقی که تدارکات و بار را حمل می کند، قایق تدارکات یا Cargo Raft گفته می شود.
تجهیزات رفتینگ
تجهیزات انفرادی: پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی، بادگیر، کیسه ضدآب، کیسه خواب (برای سفرهای بیش از یک روز)
تجهیزات گروهی: قایق، جعبه کمک های اولیه، طناب نجات، کیسه ضدآب، تلمبه باد ، چادر آشپزخانه و تدارکات ، چادر توالت، چادر سایه بان و ضد باران، چادر مسافران و کادر، تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی وهمچنین پاروی اضافه.
1 2