فیلترهای جستجو

سنگ نوردی

سنگ نوردی نوعی ورزش و تفریح که فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص به بالا رفتن از صخره های طبیعی یا دیواره های سالنی می پردازد. با توجه به خیل سنگ نوردان و تغییر شکل سنگ نوردی از یک حرکت هیجانی به سنگ نوردی امروزی که با تجربه و تحلیل علوم حرکت شناسی عمیقاً دررابطه است. برای آنکه در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم نیازمند تمرین و ممارست دائمی و حضور مستمر در کوهستان ها و بر روی دیواره ها هستیم.
در حوالی سال های 1960 برای نخستین بار در انگلیس به دلیل کم بودن مناطق سنگ نوردی امکاناتی به صورت مصنوعی که صعود از سنگ را تداعی کند پیش بینی و احداث گردید و به سرعت رشد یافت، به صورتی که چنین دیواره هایی در تمامی مکان های عمومی، سالن ها و مدارس و غیره گسترش پیدا کرد. دیواره مصنوعی تلاش در جهت خلق مجدد شاخصه های موجود بر روی یک صخره می باشد. یک دیواره می بایست زمینه های لازم را برای تمرین قشرهای متفاوت سنگ نوردی فراهم آورد تا سنگ نوردان از مبتدی تا پیشرفته بتوانند از آن استفاده نمایند.
این دیواره ها به دو شکل متفاوت وجود دارند که عبارتند از:
- دیواره های آموزشی ابتدایی: از امکانات پیچیده برخوردار نیستند و همچنین از حیث ارتفاع می توانند در اختیار عموم قرار گیرند.
- برج های صعود: این برج ها به منظور استفاده سنگ نوردان پیشرفته در نظر گرفته شده و عموماً از ارتفاعی در خور توجه برخوردار هستند و امکانات نصب، حمایت میانی و کارگاه برای فرود و برگشت بر روی آنها تعبیه شده است. این دیواره ها عموماً نیاز به یک مکان سرپوشیده با مدیریت و مربی آموزشی و حتی سالن کنفرانس دارند. علاوه بر این نور، تهویه و فضای کافی از ملزومات این گونه برج ها می باشد. برج های صعود پیشرفته عموماً به گونه ای طراحی گردیده اند که گیره های آن قابلیت تغییر داشته و مسیر را به دلخواه و بنا به نوع نیاز درجه بندی نمایند.
امروزه سنگ نوردی فقط مختص کسانی که در جنگل ها و کوه ها زندگی می کنند نیست بلکه در میان هیاهوی تماشاچیان مسابقات سنگ نوردی داخل سالن می توان افرادی را یافت که موشکافانه و دقیق در حال یادگیری تکنیک های جدید سنگ نوردی هستند.
از سال 1985 که اولین مسابقات صعود از دیواره مصنوعی به سبک آزاد در ایتالیا انجام شد این ورزش گسترش روزافزون یافته است. با برپایی مسابقات سنگ نوردی در سالن ها حتی تماشاگران مبتدی نیز امکان خواهند یافت تا تکنیک های بالای سنگ نوردی را از نزدیک مشاهده کرده و آن را با سطح کار خود، مقایسه نمایند. قبل از سنگ نوردی در سالن این مسابقات در محلی طبیعی برگزار می گردید. اما پس از آن دیگر کلیه مسابقات در داخل سالن انجام می شود. مزیت این کار این است که سنگ نورد در معرض هوای نامساعد جوی قرار نمی گیرد. همچنین دیواره مصنوعی در غیر اوقات مسابقات می تواند برای یک سنگ نورد به عنوان محلی برای تمرینات مستمر بر روی بخشی از حرکات که در آنها ضعیف تر می باشد، مورد استفاده قرار گیرد، که خود این امر نقشی اساسی را در بهبود نقاط ضعف سنگ نوردان دارد. همچنین سکوت و امنیت موجود در سالن امکان ابداع و تدوین حرکات جدید را برای سنگ نوردان حرفه ای به وجود می آورد. در مسابقات سنگ نوردی نقش هر گیره و حمایت و محل قرار گرفتن داوران و فیلمبرداران، نقش مهمی را در اعلام نتایج ایفا می نماید. همچنین برگزارکنندگان مسابقات با ایجاد موانع مناسب در مسیر مثل کلاهک ها، جای گذاری گیره ها و نوع و شکل آنها برای سخت تر کردن مسیر، درجه دشواری کار را کنترل می کنند. طبیعی است که این گونه کنترل ها در محیط بسته دقیق تر انجام می شود و همین امر در انتقال مسابقات سنگ نوردی از کوهستان ها به سالن های صعود نقش داشته است.
مسابقات سنگ نوردی داخل سالن همه ساله در کشورهای امریکایی و اروپایی و نیز ایران برگزار می شود. مراکز بین المللی نیز همه ساله اقدام به برگزار نمودن دوره های عالی داوری سنگ نوردی و مسابقات جهانی و قاره ای می نمایند. حضور گسترده تماشاچیان از قشرهای گوناگون جامعه و دیدار اینگونه مسابقات در مکان هایی که به سادگی می توان به آن دسترسی داشت خود از دیگر علل مهم گسترش سنگ نوردی داخل سالن است. امروزه در ایران سنگ نوردی داخل سالن مورد توجه اقشار مختلف به خصوص قشر نوجوان و جوان قرار دارد. این گونه مسابقات در ایران و جهان برای زنان و مردان به صورت جداگانه انجام می شود. بانوان سنگ نورد نیز در طی این سال ها به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافته و به مکان های ارزشمندی از نظر آشنایی با این حرفه ورزشی دست یافته اند. آنان همچنین در رقابت های سنگ نوردی قاره ای در آسیا مشارکت داشته اند.

1 2