فیلترهای جستجو

موتور کراس

این ورزش، دو نوع رقابت متفاوت موتورسواری را شامل می شود که با عناوین موتور کراس و سوپرکراس، نامیده می شوند. دو اصطلاح موتورکراس و سوپر کراس آنقدر هیجان انگیز هستند تا طرفداران این ورزش از جا بر خیزند و خود را برای تماشای مسابقه، چه پخش زنده بر روی تلویزیون و چه مکانی در جاده برسانند. برای یک تماشاچی معمولی، تفاوت چندانی بین این دو مسابقه ی هیجان انگیز وجود ندارد. اما کسانی که اندکی درباره ی دنیای مسابقات موتورسیکلت ها اطلاع دارند، می دانند که تفاوت های بسیاری میان این دو نوع از مسابقات وجود دارد. در این نوشتار به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

موتور کراس:

موتورکراس از قدیمی ترین مسابقات ورزشی جاده ای می باشد. مسابقات موتورکراس خارج از سالن و در پیست آف رود برگزار می شود. نخستین مسابقات موتورکراس در انگلیس و با موتورهای تریالز برگزار شد.
موتور کراس یک مسابقه ورزشی جاده ای است که در انگلستان و در اوایل قرن 20 از طریق آزمایشات موتورسیکلت که برای انتخاب برندگان در بسیاری از مهارت های مختلف سواری برگزار شد نشأت گرفته است.در حالی که آزمایش انجام شده برای پیدا کردن راننده ای با مهارت حفظ تعادل مربوط می شد،در نهایت برای پیدا کردن سریع ترین راننده ظهور پیدا کرد. رقابت های اولیه به همان عنوان اشاره می کرد، بعد ها کلمه موتورکراس برای توصیف این مسابقات جاده ای به کار گرفته شد.
موتورکراس به زودی در بسیاری از کشورهای اروپایی محبوب شد و اولین قهرمان این رشته نیز از کشورهای اروپایی بود. موتورکراس در سال 1966 توسط قهرمان این مسابقه، تورستن هالمن به آمریکا معرفی شد. مسابقات موتورکراس در زمین های باز (بیشتر در مناطق روستایی) در مسیر هایی به ابعاد 0.5 تا 2 مایل طول و 16-40 فوت عرض، برگزار می شوند. مسیر به عمد نامنظم همراه با پستی و بلندی، منحنی ها و جهش است تا اطمینان حاصل شود که راننده تمرکز زیادی دارد و با مهارت برای زنده ماندن در مسیر و رقابت با دیگر موتور سواران به سمت راست و چپ می رود.

سوپرکراس:

سوپرکراس مسابقات موتورسیکلت جاده ای است که مشتق شده از موتورکراس و شامل مسابقه در مسیرهای مصنوعی ساخته شده در داخل خاک ورزشگاه و دیگر مکان ها است. در واقع، مسیر برای این مسابقه دائمی نیست و در داخل زمین بیس بال و فوتبال و ورزشگاه ها ساخته می شود.
محل برگزاری مسابقات سوپرکراس در داخل شهرها می باشد، برای این مسابقات بسیار تبلیغ شده و حتی در تلویزیون نیز نمایش داده می شوند. از بسیاری جهات، سوپرکراس اختراع آمریکا در پاسخ به موتورکراس است. گرچه مسیر این مسابقات طبیعی نیست، اما آنها سخت تر از مسیرهای موتورکراس می باشند. مسابقات سوپرکراس در ایالات متحده ی آمریکا بسیار محبوب هستند و آنها پس از مسابقه ی NASCAR از محبوب ترین رویدادها می باشند.

می توان این گونه دسته بندی کرد که:

– مسیرها درسوپر کراس طبیعی نیستند و کوچکتر از مسیرهای موتور کراس می باشند.
– مسابقات موتورکراس در صحنه طبیعی در یک محیط روستایی و پر از موانع و پستی و بلندی برگزارمی شوند. از سوی دیگر، مسابقات سوپرکراس در داخل شهرها و در ورزشگاه برگزار شده و به شدت مورد تبلیغ قرار می گیرند.
– سوپر کراس یک اختراع آمریکایی است در حالی که موتورکراس از انگلستان منشأ گرفته و به سایر کشورهای اروپایی راه یافته است.
– طول مسیر در موتورکراس می تواند 0.5 تا 2 مایل باشد در حالی که مسیر در سوپرکراس بسیار کوچکتر و در داخل ورزشگاه است.