فیلترهای جستجو

ورزش های هوایی

توسعه و گسترش فرهنگ هوانوردی و هواپیمایی از اوایل قرن بیستم و یا بهتر بگوییم از حدود هفتاد سال قبل تا حال حاضر از آرزوها و آمال جامعه هوایی همه کشورها به طور عام بوده است و به هرحال در زمان جاری کلیه فعالیت های غیرحرفه ای هواپیمایی و هوانوردی که در زبان جهانی به آن Air Sports یا Aerosports یا ترجمه فارسی آن ورزشهای هوایی گفته می شود به سرعت در حال رشد و بلوغ می باشد. پرندگان پاراگلایدر، کایت، پاوردهنگ گلایدر، هواپیماهای مدل، اکروباسی هوایی، چتربازان و بالن سواران و غیره همه روزه در اقصی نقاط جهان در حال افزایش و نوآوری و گسترش می باشند و در هر حال اشاعه این فعالیت نیازمند نظارت و به طور کلی قانونمندی و ایجاد و توسعه مسئولیت در این فعالیت ها می باشد.
در اوایل قرن بیستم همزمان با پرواز خلبانانی مانند کلمان آدر، برادران رایت، سانتونس دومن و با توجه به افزایش رقابت های فضانوردی و پیشرفت سریع تکنولوژی هوانوردی لزوم پایه ریزی فدراسیونی که مسئولیت هماهنگی و هدایت فعالیت های هوانوردی را که به سرعت رشد می کردند داشته باشد احساس می شد. بنابراین در ماه ژوئن (جون) سال 1905 میلادی کنت هنری دولاولکس، نایب رئیس کلوپ هوایی فرانسه همراه با ماژرو مودبک از لیگ هوانودی آلمان به همراه فرناند یاکوب رئیس کلوپ هوایی بلژیک پیشنهاد تشکیل فدراسیون جهانی هوانوردی را به کنگره المپیک بروکسل دادند که این پیشنهاد با استقبال کنگره روبرو شد. کنگره با شناخت اهمیت خاص هوانوردی ابراز امیدواری می کند در هر کشور سازمانی تشکیل شود که مسئول نظم بخشیدن به ورزش پرواز باشد و پس از فدراسیون جهانی هوانوردی به منظور سازمان بخشیدن به نمایش های هوایی گوناگون و برقراری مقررات عمومی برای رواج علوم و ورزش هوانوردی تشکیل شود.
در تاریخ 12 اکتبر 1905 میلادی کنفرانس بین المللی هوانوردی در پاریس تشکیل شد و پس از دو روز بحث و گفتگو نمایندگان کشورهای آلمان، اسپانیا، بلژیک، فرانسه، آمریکا، انگلستان، ایتالیا و سوئیس اساسنامه پیشنهادی فدراسیون جهانی را تصویب کردند و بدین ترتیب با هدف نظم بخشیدن به ورزش پرواز و سازمان بخشیدن به نمایش های گوناگون هوایی و برقراری مقررات عمومی برای رواج علوم و ورزش هوانوردی در تاریخ 14 اکتبر 1905 فدراسیون جهانی هوانوردی با نام اختصاری F.A.I رسماً تأسیس شد.

1 2 3