فیلترهای جستجو

ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که تلفیقی از قدرت فیزیکی، انعطاف، چالاکی، قدرت، تمرکز ذهن، هماهنگی، تعادل و کنترل جز به جز اندام های بدن را نیازمند است. فدراسیون جهانی ژیمناستیک در سال 1881 تأسیس شد و حالا تمامی کشورها دارای فدراسیون اختصاصی خود هستند. هرچند در گذشته ورزش های مشابه ژیمناستیک در مصر و چین باستان هم تمرین می شده اما ریشه ژیمناستیک امروزین به یونان باستان می رسد و نام این رشته هم از واژه یونانی "gymnazein" آمده که معنای تحت اللفظی آن «تمرین کردن برهنه» است. در آن دوران ژیمناستیک همچون ورزش های دیگری مانند پرش، دو، پرتاب دیسک، کشتی و بوکس به عنوان بخشی از تمرینات نظامی و آماده سازی افراد برای جنگ محسوب می شد. این ورزش ها برای کسب قدرت و انعطاف عضلانی لازم برای جنگ های تن به تن اهمیت داشتند. از آنجا که آموزش های نظامی برای همه شهروندان یونان لازم بود و و یونانی ها پرورش بدن و ذهن را با یکدیگر کاملاً مرتبط می دانستند، ژیمناستیک اهمیت فرهنگی زیادی در آموزش های و تمرینات آنان داشت. ابتدا این رشته در ژیمنازیا (Gymnasia) ورزشگاه های روباز بزرگ انجام می شد و سپس وارد برنامه تحصیلی مدارسی شد که در آنها به جوانان ژیمناستیک را در کنار موسیقی، ریاضی و فن بیان می آموختند. ژیمناستیک همچنین راهی برای تمرینات بدنی افراد برای آمادگی در جشنواره ورزشی مهم المپیک بود که از سال 776 قبل از میلاد تا 393 پس از میلاد هر چهار سال برگزار می شد. با تعطیلی المپیک باستانی، تمرین ژیمناستیک یونانی از رونق افتاد تا اینکه در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی دوباره در اروپای غربی احیا شد. احیای ژیمناستیک در واقع همراه با جریانی صورت گرفت که احیای ارزش های مرتبط با ژیمناستیک یعنی نیرومندی نیم تنه بالایی بدن، بدن عضلانی، کشش، نرمی، انعطاف، استواری و تعادل هم در آن دیده می شد. این نظریه یونانی ها که ذهن سالم در بدن سالم است، نیز همراه با تمرینات ژیمناستیک احیا شد و پشتیبانی برای تمرین و آموزش این ورزش بود.
در اواسط سده نوزدهم "فردریش جان" تلاش زیادی برای وارد کردن ژیمناستیک به نظام آموزشی آلمان کرد. جان که به «پدر ژیمناستیک» معروف است تعدادی از مهمترین ابزارهای ژیمناستیک از جمله بارفیکس، پارالل، خرک حلقه، چوب موازنه، نردبان ژیمناستیک و خرک های پرشی را ابداع کرد. چند سال بعد "پیرهنریک لینگ" سوئدی هم، راه "فریدریش جان" را ادامه داده و یک سیستم ژیمناستیک سوئدی را پایه ریزی کرد که تأکید زیادی بر منافع پزشکی ژیمناستیک داشت.
در قرن نوزدهم ژیمناستیک آلمانی و سوئدی وارد آمریکا شد و در این کشور جنبه میهنی و نظامی آن پراهمیت تر از قبل شد. ژیمناستیک بسیار مورد توجه ارتش آمریکا قرار گرفت و در اوایل قرن بیستم کتابچه های راهنمای تمرینی در نیروهای مسلح آمریکا منتشر شد که تمام حرکات و تمرین های ژیمناستیک را توضیح داده بود. هرچند کاهش اهمیت جنگ های تن به تن و ماشینی شدن و اخیراً کامپیوتری شدن جنگ ها باعث شده تا اهمیت ژیمناستیک به عنوان تمرینی برای هماهنگی بدن و ذهن کاهش پیدا کند.
در سال 1881 فدراسیون بین المللی ژیمناسیک تأسیس گردید که بعدها به نام هیئت فدراسیون ژیمناستیک اروپا تغییر یافت. این سازمان پیشقدم در مسابقات بین المللی بود. اتحادیه ورزشکاران غیرحرفه ای در سال 1883 در آمریکا تأسیس گردید. این سازمان مسئولیت کنترل و مراقبت از ژیمناستیک کاران را در آمریکا بر عهده داشت. رقابت ها و مسابقات گوناگونی توسط باشگاه ها و سازمان ها برگزار شدند و در دهه 1880این مسابقات بسیار شدت گرفت. اولین مسابقه بزرگ در المپیک آتن یونان در سال 1896 برگزار شد و که در آن آلمان به عنوان قهرمان برگزیده شد و تقریباً همه مدال ها را از آن خود کرد. 5 کشور در این مسابقات شرکت کردند.
مسابقات مردان شامل میله افقی، میله پارالل، خرک، حلقه و پرش از خرک بود. اولین مسابقات بین المللی این رشته توسط فدراسیون بین المللی ژیمناستیک برگزار گردید. ژیمناستیک از اولین دوره المپیک در 1896 تاکنون همواره در برنامه این مسابقات قرار داشته است.

1 2